Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 1022
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Brama do renowacji

Czwartek, 12 sierpnia 2021, 17:11
Autor: red
Świdnica: Brama do renowacji
Fot. UM Świdnica
Rozpoczęła się renowacja bramy głównej w Parku Zawiszowskim.

Po wykonaniu ekspertyzy technicznej, wybrano wykonawcę renowacji zabytkowej bramy głównej w Parku Zawiszowskim, którym jest firma SARISA Piotr Gierlasiński. Koszt inwestycji to 73 800 złotych.

Konserwacja ma na celu ustabilizowanie konstrukcji i niedopuszczenie do dalszej destrukcji obiektu. Podstawowe zadanie konserwatorskie to przywrócenie oryginalnej formy zabytku. Zakres prac obejmie więc między innymi: usunięcie samosiejek, oczyszczenie kamiennych cokołów i powierzchni tynkowanych, konserwację elementów piaskowcowych jej zwieńczenia, konserwację lub odtworzenie tynków na powierzchniach płaskich i w detalach architektonicznych, laserunkowe wymalowanie powierzchni tynkowych, uzupełnienie lub wymianę spoin, zabezpieczenie przed działaniem wody opadowej, demontaż oraz renowację furtek i skrzydeł bramy z przywróceniem oryginalnej kolorystyki.

O poprawę stanu bramy apelowała m.in. radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska, jak możemy przeczytać w jej interpelacji: Liczne pęknięcia i szczeliny, w których rosną samosiejki mogą być przyczyną zawalenia się i stanowią duże niebezpieczeństwo dla spacerujących.

Przypomnijmy, że brama wzniesiona została w 1905 roku, Jest częścią ogrodzenia powstałego rok wcześniej cmentarza ewangelickiego. Po 1945 roku zamieniono go w park miejski – obecnie park Zawiszowski

Prace zgodnie z umową powinny zakończyć się w połowie grudnia tego roku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group