Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Bronisław Komorowski w Świdnicy: Samorząd to fundament państwa

Środa, 11 maja 2011, 11:18
Aktualizacja: Czwartek, 12 maja 2011, 7:48
Autor: KO
Świdnica: Bronisław Komorowski w Świdnicy: Samorząd to fundament państwa
Fot. Karolina Osińska
– To się po prostu sprawdziło – powiedział Prezydent RP Bronisław Komorowski o decentralizacji państwa i samorządzie lokalnym w swoim wystąpieniu w świdnickim teatrze przed sesją plenarną na temat „Władza centralna a władza samorządowa. Jak jest naprawdę?”.

Wejście do teatru było dziś ściśle strzeżone, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu sprawdzali wszystkich wchodzących skrupulatnie. Nawet bardziej szczegółowo, niż przed wejściem do Kościoła Pokoju, gdy gościliśmy tam szwedzką parę królewską (zobacz: tutaj). - To w końcu nasz prezydent - usłyszeliśmy od funkcjonariusza BOR-u.

W teatrze głowę państwa powitał prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek: - Panie prezydencie, szanowni państwo, witam w słonecznej i mam nadzieję, co się potwierdzi faktami, gościnnej Świdnicy - powiedział Wojciech Murdzek i dodał: - Obecność pana prezydenta jest wielkim wyróżnieniem dla miasta.

- Konstytucja z 1997 roku opiera świadomie ustrój Polski na samorządzie - mówił w swoim wystąpieniu prezydent Bronisław Komorowski. Według niego decentralizacja władzy publicznej to istota państwa. - Warto przypominać dzisiaj, że te wszystkie zapisy dotyczące decentralizacji państwa, dotyczące fundamentalnej roli samorządu, zostały zapisane nieomal w stuprocentowej zgodzie przez tamten parlament z roku dziewięćdziesiątego siódmego - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Ale są też i złe strony samorządów: - Władze lokalne, jeśli mają silny mandat, nie czują potrzeby słuchania mieszkańców - powiedział prezydent Komorowski. - Wtedy łatwo odnawia się znany nam z PRL-u okropny podział: na „oni i my, my i oni”.

Bronisław Komorowski poinformował, że kancelaria prezydenta przygotowuje inicjatywę legislacyjną, aby opracować rozwiązanie, które pogłębi samorządność. - Jestem zwolennikiem tego, aby ułatwiać uczestniczenie w wyborach parlamentarnych samorządowcom - zapewnił pod koniec wystąpienia prezydent Komorowski.

Po wystąpieniu prezydenta o władzy centralnej i samorządowej debatowali m.in.: prof. Jerzy Regulski i prof. Michał Kulesza.

***
Zobacz także:

- program ramowy kongresu,
- program dnia pierwszego - wtorek, 10 maja,
- program dnia drugiego - środa, 11 maja,
- program dnia trzeciego - czwartek, 12 maja.

***
Relacje z II Kongresu Regionów:

- Bankiet na start kongresu – Kombii dało czadu, prezydenci nagrodzeni, środa, 11 maja 2011, godz. 1.15,
- Samorządowcy wybiegli na murawę, wtorek, 10 maja 2011, godz. 19.00.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group