Wtorek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 979
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Budki lęgowe

Czwartek, 1 października 2020, 9:53
Autor: red
Żarów: Budki lęgowe
Fot. UM Żarów
Kilkanaście budek lęgowych, które zostały zakupione kilka dni temu, czeka na nowych lokatorów.

Małe domki dla ptaków zostaną zawieszone w różnych zakątkach naszej gminy, a schronienie w nich znajdą wróble, sikorki, muchówki, pliszki, sowy, rudziki, pełzacze i wiele innych gatunków ptaków. Budki zostały zakupione z inicjatywy i własnych środków finansowych radnych Rady Miejskiej i członków Komisji ds. Ochrony Środowiska: Zuzanny Urbanik, Bartosza Żurka, Iwony Nieradki, Piotra Zadrożnego i Joanny Kaczorowskiej.

– O tym, że ptaki odgrywają bardzo ważną rolę w środowisku naturalnym i że trzeba im pomagać wiedzą już nawet przedszkolaki. Musimy pamiętać, że ochrona ptaków jest w rękach człowieka. Każda wywieszona budka lęgowa to nowe siedlisko dla różnych gatunków ptaków żyjących w ekosystemach miejskich. Ptaki są nie tylko pożyteczne, ale przecież umilają nam swoim śpiewem czas spędzony w parkach czy skwerach miejskich. Mamy nadzieję, że budki lęgowe, które zakupiliśmy wspólnie z członkami Komisji ds. Ochrony Środowiska, zostaną zamieszkałe przez najróżniejsze ptasie rodziny. Dzięki takim inicjatywom pamiętamy o skrzydlatych przyjaciołach człowieka – mówi radny Rady Miejskiej Bartosz Żurek.

Budki lęgowe zostały przekazane leśniczemu z Nadleśnictwa, który zajmie się ich właściwym montażem oraz ulokowaniem. Wspólnie z Nadleśnictwem prowadzone są kolejne działania, a wkrótce na terenie gminy Żarów rozwiesimy kolejne budki lęgowe dla ptaków, które zakupione zostały przez Urząd Miejski w Żarowie.

Budki lęgowe mają na celu ułatwienie bytowania ptakom w trudnych warunkach miejskich, pełnić funkcję zastępczego miejsca rozrodczego, są jednocześnie najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na ochronę wielu zagrożonych wyginięciem gatunków.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group