Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 834
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Budują "Kulmizówkę"

Czwartek, 16 lipca 2020, 9:25
Autor: red
Żarów: Budują "Kulmizówkę"
Fot. UM Żarów
Fundacja Inicjatywa B, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Żarowie oraz Polską Ceramiką Ogniotrwałą zaprasza mieszkańców Gminy Żarów do próby stworzenia instalacji historyczno–rekreacyjnej tj. „Kulmizówka”.

W Żarowie istnieje fabryka cegieł i elementów tworzonych z masy szamotowej, która została założona przez ojca żarowskiego przemysłu, a która istnieje do dziś jako Polska Ceramika Ogniotrwała Żarów Sp. z o.o. W tym roku firma obchodzi 170-lecie swojego istnienia i stąd pomysł na stworzenie instalacji historyczno-rekreacyjnej pod nazwą „Kulmizówka”.
– „Kulmizówka” – instalacja, która stanie na skwerze nieopodal PCO, składać się będzie ze współczesnych cegieł szamotowych oraz tych „oryginalnych” – posiadających odcisk firmowy Carla Fridricha von Kulmiza. Instalacja powstanie najprawdopodobniej jesienią tego roku.

Ocalałe ponad 100-letnie cegły zostaną wmurowane pomiędzy współczesne, tworząc tym samym ciekawą instalację miejską, opartą na lokalnej historii. Instalacja będzie spełniać funkcję rekreacyjną, ponieważ przy cokole instalacji stworzymy siedzisko miejskie z drewnianym blatem. W ten sposób ożywimy kolejną część miasta za pomocą niecodziennych działań na rzecz lokalnej historii – czytamy na Facebooku Inicjatywa B.

Jeśli posiadasz w przydomowym ogródku, w pomieszczeniach gospodarczych, na strychach lub w innych miejscach dobrze zachowane ponad 100-letnie cegły C. Kulmiza zgłoś się do Fundacji Inicjatywa B. Cegły można dostarczać do biura Fundacji Inicjatywa B od poniedziałku do piątku w godzinach: 16:00-20:00 po wcześniejszym kontakcie.
Zbiórka cegieł C. Kulmiza - Budujemy Kulmizówkę

Miejsce: Żarów
Adres: ul. Kopernika 5/2, 58-130 Żarów
Data: 15.07.2020-15.08.2020

Szczegółowe informacje można znaleźć na: http://inicjatywab.pl/2020/07/14/zbiorka-cegiel-c-kulmiza-budujemy-kulmizowke/

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group