Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 1495
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kostrza: Budynek szkoły centrum użyteczności publicznej

Środa, 24 kwietnia 2013, 10:59
Aktualizacja: 11:00
Autor: red.
Kostrza: Budynek szkoły centrum użyteczności publicznej
Fot. użyczone
Szkoła wiejska, oprócz podstawowych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, pełni rolę ośrodka życia kulturalnego i społecznego. Jej istotną funkcją jest integracja społeczności lokalnej i łączenie jej w różnych działaniach.

Bardzo ważne jest utrzymanie szkoły w środowisku wiejskim. Niestety w dobie szukania oszczędności i trudności demograficznych istotność powyższych zadań może przegrać w walce o przetrwanie z przyczyn ekonomicznych.

Na szczególną uwagę zasługuje szkoła w Kostrzy, dla której władze samorządowe znalazły sposób na skuteczne oszczędzanie. Placówka – jak powszechnie wiadomo - mieści się w obszernym budynku, który dotychczas nie był w pełni wykorzystany. Z części szkoły wygospodarowano więc pomieszczenia i umieszczono w nich bibliotekę publiczną, która mieściła się w budynku wymagającym generalnego remontu. Tym sposobem szkoła zyskała współgospodarza, który partycypuje w utrzymaniu budynku, obniżając jednocześnie koszty.

Kolejnym krokiem było wydzielenie miejsca dla punktu lekarskiego, który do niedawna mieścił się w budynku wymagającym modernizacji. - Nie opłacało się remontować siedziby ośrodka zdrowia, który był tworzony 22 lata temu. Warunki, w których do tej pory pracował lekarz i pielęgniarka, urągały przyzwoitości. Remont tamtego pomieszczenia kosztowałby dużo pieniędzy – tłumaczy burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.W ten sposób chcieliśmy nie tylko poprawić warunki przyjęć pacjentów, ale także utworzyć w miejscowej szkole swoiste centrum użyteczności publicznej.

Obie instytucje zajmują blisko 20 % powierzchni budynku i tyleż samo wynosi wkład w jego utrzymanie. Ośrodek i biblioteka korzystają z osobnego wejścia do budynku szkoły, co w żaden sposób nie koliduje z miejscem nauki.

Mieszkańcy Kostrzy, przy okazji zmiany lokalizacji biblioteki, początkowo patrzyli z dystansem na zmiany. Jednak po roku funkcjonowania biblioteki przy szkole odnotowano zwiększenie liczby czytelników, gdyż budynek szkoły mieści się w spokojnej i bezpiecznej części wioski. Dotychczas biblioteka umiejscowiona była w bardzo ruchliwym punkcie, a wiadomo Kostrza jest położona na terenach głównego wydobycia granitu, tu krzyżują się drogi komunikacyjne do wielu kamieniołomów. W tym samym miejscu usytuowany jest ośrodek zdrowia, dlatego przeniesienie go do szkoły jest tym bardziej zasadne

Przedstawione rozwiązanie nie byłoby możliwe, gdyby nie dalekowzroczna polityka władz samorządowych, które rozumieją rolę, jaką pełni w środowisku lokalnym szkoła wiejska. – Dla ratowania szkoły, wspólnie z burmistrzem Strzegomia podjęliśmy decyzję o przeniesieniu do jej budynku ośrodka zdrowia, a wcześniej biblioteki. Wierzę, że to się sprawdzi, a nasi mieszkańcy będą zadowoleni – twierdzi Natalia Łęska, radna Rady Miejskiej w Strzegomiu, były sołtys tej miejscowości.

Swojej radości z faktu połączenia 3 instytucji nie ukrywa również dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Kostrzy – Halina Wydmuch. - Wszystkie instytucje już funkcjonują w budynku szkoły. Wspólnie pokrywamy koszty utrzymania całego budynku. Nasza mała szkoła kosztuje mniej i ma szansę na przetrwanie w tych czasach, gdzie samorządy szukają oszczędności. – mówi. - Należy podkreślić, że z tego połączenia wynosimy nie tylko korzyści finansowe. Biblioteka szeroko współpracuje ze szkołą, a pacjenci przyjmowani są w bardzo dobrych warunkach. Myślę, że te trzy instytucje działając osobno, w różnych budynkach, mogłyby przestać istnieć w dzisiejszej ekonomicznej rzeczywistości.

Dodajmy na koniec, że lekarz w Kostrzy przyjmuje dwa razy w tygodniu - w poniedziałek i czwartek, a pielęgniarka praktycznie codziennie. Pomieszczenia po bibliotece i ośrodku zdrowia zostaną zaadaptowane na mieszkania.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group