Wtorek, 25 stycznia
Imieniny: Miłosza, Pawła
Czytających: 637
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Budżet na miarę możliwości gminy Strzegom

Niedziela, 3 stycznia 2016, 6:50
Autor: opr.red.
Strzegom: Budżet na miarę możliwości gminy Strzegom
Fot. www.strzegom.pl
Porządek obrad ostatniej w tym roku sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu w dn. 29 grudnia br. zdominował projekt budżetu gminy Strzegom na 2016 rok.

Ostatnia sesja w roku to dobry moment by podsumować podjęte działania. - Zakończyliśmy gruntowny remont ulic na Grabach, kończymy modernizację boisk Ośrodka Sportu i Rekreacji, otwieramy Dzienny Dom Pobytu "Senior-Wigor". Trwają również kolejne remonty chodników i ulic, a także powstają drogi dojazdowe do pól o nawierzchni asfaltowej. Remonty świetlic wiejskich, montaż "siłowni pod chmurką" oraz nowe place zabaw wpisują się już w stały kalendarz inwestycji - podsumowuje działania gminy w roku 2015 - Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Plany na rok 2016 wytyczono na kanwie kontynuacji podejmowanych działań w mijającym roku. Omawiając konstrukcję budżetu na rok 2016 Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia powiedział m.in.: - Jednym z najważniejszych zadań zaplanowanych w budżecie na rok 2016 jest przebudowa ul. Kościuszki, z fragmentami ulic Promenady i Ofiar Katynia. Priorytetowa inwestycja o wartości ponad 8 mln zł jest jeszcze nie do końca pewna, ponieważ oczekujemy na potwierdzenie dofinansowania w wysokości 3 mln zł z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 19. Drugim nie mniej ważnym zadaniem jest zakończenie przebudowy chodników i oświetlenia przy drodze 374, na które przeznaczymy kwotę ok. 1 mln zł. Sądzimy, że w przyszłym roku DSDiK wyremontuje nam odcinek od ul. Bankowej do wiaduktu przy ul. Kasztelańskiej, a więc zakończymy remont tej drogi w całości. Dawno oczekiwanym przez mieszkańców osiedla Domki zadaniem jest budowa zjazdu z DW 374 na ul. Olszową (888 tys. zł), gdyż ten zjazd wyeliminuje ruch tirów, podążających do zakładów kamieniarskich. Mamy też projekt na przebudowę drogi gminnej w Goczałkowie Górnym (300 tys. zł). W planach jest także przebudowa ul. Paderewskiego i Matejki, łączących się z drogą wojewódzką nr 374 (projekt - 70 tys. zł).

Gmina Strzegom przekaże także dla powiatu świdnickiego dotację celową w wysokości 150 tys. zł. na dofinansowanie kosztów związanych z remontem chodników na terenie Gminy Strzegom - w Morawie(100 tys. zł) i w Skarżycach( 50 tys. zł).

- Chciałbym zwrócić uwagę także na remonty dróg transportu rolnego, czy dróg dojazdowych do gruntów rolnych, które będą kontynuowane w nadchodzącym roku. Złożyliśmy trzy wnioski na remonty dróg w Morawie, Jaroszowie i Rogoźnicy. W styczniu będziemy składać wnioski do PROW na remont dróg osiedlowych w Goczałkowie i Rogoźnicy - relacjonuje burmistrz. I wyjaśnia: -Liczymy na to, że z tych pieniędzy, które ujęliśmy w planie inwestycji drogowych na duże zadania będziemy mieć oszczędności poprzetargowe, które przeznaczymy na następne projekty. Tak działamy - planujemy duże inwestycje - a z oszczędności robimy małe.

Ale nie tylko działania w obrębie infrastruktury drogowej zdominują wydatki budżetowe. -Mamy zaplanowane remonty istniejącej w zasobach gminy substancji mieszkaniowej, ale jeszcze raz zachęcam do wykupywania mieszkań, bo to najlepsza forma zadbania o własne lokum, a gmina nie ma za wiele pieniędzy na podjęcie działań w tym zakresie - mówi burmistrz. W zakresie gospodarki mieszkaniowej zaprojektowane zadania obejmą: wykonanie kompleksowego odwodnienia podwórza przy nieruchomościach położonych w Strzegomiu(ul. Rynek 22-27a) wraz z przebudową nawierzchni podwórza, wykonanie projektu przebudowy budynku komunalnego na mieszkania socjalne - Jaroszów 142 tzw. "Hotele" oraz wykonanie projektu przebudowy budynku komunalnego na mieszkania socjalne Strzegom, ul. Kościelna 14a.

Dużą uwagę poświęca się od lat rozwojowi sołectw. - W tym celu na fundusz sołecki zostanie przeznaczone ponad 384 tys. zł. Nowe urządzenia siłowni plenerowej powstaną w Strzegomiu, Grochotowie, Olszanach i Rogoźnicy, a place zabaw w Modlęcinie i Rusku - wyjaśnia burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta. I dodaje: - Przeznaczyliśmy 110 tys. zł na działalność melioracyjną i drenarską Gminnej Spółki Wodnej Strzegom. Nie zapominamy o Jaroszowie, gdzie nastąpi przekształcenie projektu budowy świetlicy w tzw. Centrum Aktywności Społecznej dlatego, że wpisuje się nam to ładnie w plany finansowe Unii Europejskiej. Myślę, że Jaroszów może być spokojny, choć wiem, iż mieszkańcy są zdenerwowani, bo czekają już tak długo.

Omawiając projekty mające na celu pozyskanie środków zewnętrznych wyjaśnia: - Cały czas czekamy na ogłoszenie projektów unijnych w tym: projektu e -Urząd, który będzie służył poprawie obsługi klienta. Na ten projekt możemy otrzymać dotację w wysokości 85 %. Najprawdopodobniej w tym roku ruszy projekt termomodernizacji szkół - Gimnazjum nr 1 i 2, Przedszkola i Szkoły nr 2, na które już mamy projekty. Jesienią ruszy projekt dotyczący remontu świetlic wiejskich w Modlęcinie i Międzyrzeczu. Nie wiemy, kiedy nastąpi otwarcie naboru wniosków w ramach LGD "Szlakiem Granitu", ale jak tylko to się stanie ruszymy z projektami budowy miejsc rekreacji w Skarżycach i Grochotowie. Jeżdżąc po gminie znam potrzeby sołectw i wiem, że są one bardzo duże, ale tylko powoli, po kolei i kompleksowo możemy zrealizować wszystkie ważne dla wsi zadania.

Dwa priorytetowe zadania dotyczące infrastruktury sportowej zdominują działania w 2016 roku. - Wielkim wyzwaniem inwestycyjnym jest zakończenie prac związanych z przebudową obiektów sportowych na terenie OSiR. Kończymy główną płytę, oddajemy nawierzchnię bieżni i boiska ze sztuczną nawierzchnią, co zamknie nam prace i myślę, że w maju lub czerwcu otworzymy dla mieszkańców miasta podwoje obiektu. Najważniejszym działaniem, na które dziś wprowadzono środki do budżetu, jest budowa pływalni przyszkolnej Delfinek. Po rozmowie z mieszkańcami chcemy Delfinka rozszerzyć o sauny - parową, chińską oraz o zjeżdżalnię i brodzik dla dzieci. To zadanie zamknie się w kwocie 6,5 mln zł, przy dotacji w wysokości 2,9 mln zł - komentuje Zbigniew Suchyta.

Radni jednogłośnie przyjęli projekt budżetu na rok 2016, wyrazili swój podziw i uznanie, skierowali podziękowania w stronę głównych architektów budżetu - burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchyty i skarbnika gminy - Lucyny Jurek za determinację w jego tworzeniu i liderowanie w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Budżet gminy Strzegom w 2016 r. zamknie się w kwocie 85 mln zł. Jest to budżet na miarę możliwości gminy Strzegom - stwierdzili radni. Za dostrzeganie potrzeb wsi i ujmowanie ich w budżecie gminy podziękował w imieniu sołtysów gminy Strzegom - Andrzej Kowszyn, sołtys Goczałkowa Górnego.

- Rok 2016 zapowiada się bardzo dobrze pod względem inwestycyjnym. Nasza gmina rozwija się i pięknieje. Utrzymujemy bardzo wysoki wskaźnik inwestycji. Wydatki inwestycyjne w 2016 r. osiągną ok. 16 mln zł, co stanowi 18,18 % wydatków budżetowych. W dalszym ciągu będziemy modernizować i gruntownie przebudowywać drogi i chodniki, na co w tym roku wydamy ponad 10 milionów złotych - podkreślił Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Wysoko oceniając działalność radnych w bieżącym roku przewodniczący powiedział: - Mam to szczęście być przewodniczącym Rady Miejskiej w Strzegomiu, która nie postrzega polityki lokalnej jako okazji do awantur, politycznych manifestów radnych, czy zwykłego prymitywizmu politycznego. Potrafimy ze sobą rozmawiać, ale także potrafimy się spierać. W tym wszystkim najważniejszy jest rozwój naszej gminy i miasta. Dlatego inwestycje mają charakter kompleksowy a nie doraźny i bardzo często są odzwierciedleniem wieloletnich oczekiwań mieszkańców.

W toku obrad radni podjęli wiele konstruktywnych uchwał. Szczegóły na: http://api.esesja.pl/posiedzenie7/4554

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group