Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 978
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Budżet wielkich inwestycji

Poniedziałek, 5 stycznia 2015, 16:08
Aktualizacja: 16:15
Autor: red.
Strzegom: Budżet wielkich inwestycji
Fot. UM Strzegom
Podczas ostatniej w minionym roku sesji Rady Miejskiej w Strzegomiu radni jednogłośnie przyjęli budżet gminy na 2015 rok. Jest to budżet nowatorski, pełen wielkich inwestycji i wielkich szans dla Strzegomia i jego mieszkańców.

Na szczególną uwagę zasługuje nadwyżka budżetowa w kwocie 1 666 987 zł, którą przeznaczy się na spłatę wcześniejszych zobowiązań.

Konstrukcja budżetu na 2015 rok nie budzi żadnych wątpliwości, dlatego skład Orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej pozytywnie zaopiniował jego projekt.

Pełną akceptację projekt zyskał także ze strony Komisji Budżetu, Finansów, Planowania i Gospodarki Komunalnej. Radni z przekonaniem stwierdzili, że budżet jest przygotowany w sposób rzeczowy, konkretny i ambitny, dlatego jednogłośnie zagłosowali za jego przyjęciem.

Nowością jest budżet obywatelski, na realizację którego zabezpieczono kwotę 300 000 zł. Będzie on polegał na przeznaczeniu części dochodów własnych gminy na realizację zadań o charakterze inwestycyjnym zaproponowanych przez mieszkańców i organizacje pozarządowe. Propozycje zadań możliwe do realizacji pod kątem prawnym i technicznym zostaną poddane głosowaniu mieszkańców. Zrealizowane zostaną te, które uzyskają większość.

- Należy szczególnie podkreślić wysoką kwotę środków własnych na utrzymanie przedszkoli i szkół, co wynika z polityki gminnej nie likwidowania placówek oświatowych. Od lat priorytetem w naszych działaniach jest utrzymanie oświaty na wysokim poziomie – mówił w swoim wystąpieniu burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta.
Drugim ważnym czynnikiem powstałego budżetu jest pozyskanie środków ze sprzedaży mienia.
O obrazie gminy decydują przeprowadzane inwestycje, dlatego na zadania inwestycyjne w nowo skonstruowanym budżecie przeznaczono kwotę 15 146 117 zł.

Są to przedsięwzięcia rozpoczęte w latach poprzednich i kontynuowane w latach 2015 i 2016. Będą to duże zadania, które dopełnią wizerunek zmieniającej się gminy Strzegom.

Dzięki wsparciu władz Strzegomia możliwy będzie remont chodników przy drogach powiatowych w poszczególnych wsiach. Mieszkańców Jaroszowa z pewnością ucieszy długo oczekiwana budowa budynku wielofunkcyjnego. Remontu doczeka się ponadto świetlica w Żółkiewce.

Duże zmiany czekają również miasto Strzegom. Na Grabach powstanie, kolejna już w naszym mieście, schetynówka. Zaprojektowane zostanie także zadanie związane z przebudową ulic Kościuszki, Ofiar Katynia, Matejki, Paderewskiego oraz Promenda łączących się z drogą wojewódzką nr 374. Kontynuowana będzie przebudowa OSiRu, który po zakończonej inwestycji będzie prezentował się naprawdę imponująco oraz ukończona zostanie budowa boiska na ulicy Koszarowej wraz z siłownią zewnętrzną.

Ważną kwestią jest fundusz sołecki, na realizację którego zabezpieczono kwotę 346 769 zł. W jego ramach wykonany zostanie m.in. projekt placu zabaw w Godzieszówku, zakupione zostaną urządzenia do ćwiczeń plenerowych na wsiach oraz zaprojektowana będzie szatnia oraz boisko wielofunkcyjne w Kostrzy.
Gmina od lat angażuje się w realizację programów profilaktycznych, z których corocznie korzysta znaczna liczba mieszkańców. W 2015 roku dzięki gminnemu wsparciu będzie m.in. realizowany „Program profilaktyki chorób układu pokarmowego” oraz prowadzone będą działania związane ze zwalczaniem narkomanii i alkoholizmu. Z budżetu zostanie ponadto dofinansowana budowa siedziby pogotowia ratunkowego w Świdnicy.

Z racji, że dużą popularnością cieszyły się kolejne edycje konkursu „Odnów i wygraj”, także w 2015 roku mieszkańcy będą mogli mieć wpływ na wygląd budynków, w których mieszkają. Jak co roku, gminny samorząd wesprze również prace remontowe i konserwatorskie obiektów zabytkowych.

Podczas tych ostatnich w 2014 roku obrad radni zagłosowali też za wieloletnią prognozą finansową gminy Strzegom na lata 2015 – 2024, za zmianami wieloletniej prognozy gminy Strzegom na lata 2014 – 2023, za zamianami budżetu gminna 2014 rok, za ustaleniem wykazu wydatków budżetowych, które nie wygasają z upływem 2014 roku oraz za przyjęciem „Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Strzegom na lata 2014 – 2032”.

Założenia przyjęte do projektu budżetu gminy Strzegom na 2015 rok to:

- dochody w wysokości 85 572 981, 13 zł

- wydatki w wysokości 83 905 994, 13 zł z rezerwą w kwocie 880 000 zł

Warto ponadto zaznaczyć, że przychody gminy zostały zaplanowane w wysokości 3 679 893 zł.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group