Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 931
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Bystrzyca Górna: Bystrzycki Comber

Czwartek, 27 lutego 2014, 12:22
Aktualizacja: 12:23
Autor: red.
Bystrzyca Górna: Bystrzycki Comber
Fot. UG Świdnica
Stowarzyszenie Przyjaciół Bystrzycy Górnej „Trzy sosny” zaprasza Panie na II Babski Comber w najbliższą sobotę, 1 marca o godz. 18.00 na świetlicę w Bystrzycy Górnej. Mile widziane przebranie.

Comber to karnawałowe kobiece zabawy przeniesione na ziemie polskie prawdopodobnie z Niemiec, których tradycja sięga czasów średniowiecznych. Comber to spotkanie zorganizowane w okolicach tłustego czwartku, tylko i wyłącznie dla kobiet. Dawniej w tym dniu baby formowały orszak, który powoli przesuwał się w kierunku głównego miejsca spotkań wszystkich mieszkańców. Babski pochód otwierały pyskate i energiczne mężatki. Niosły one słomianą kukłę – combra, wyobrażającego mężczyznę. Pochodowi towarzyszyły muzyka, śpiew, tańce i wrzaski.

„Zwłaszcza marny był los kawalera. Jeśli baby wiedziały, że nie zdążył znaleźć sobie żony i dać na zapowiedzi, łapały go i przywiązywały do kłody drewna, symbolizującej żonę. Wrzeszcząc: comber, comber, ciągnęły nieszczęśnika po ulicach. Jedyną szansą było wykupienie się wódką lub pocałunkiem. Combrzeniu podlegali też żonaci mężczyźni. Upolowani trafiali w ręce bab, które tańczyły z nimi tak długo aż nie padli ze zmęczenia. Musieli wykupić się z babskiej niewoli. W tym przypadku przyjmowano okup w całusach bądź w monecie. Punktem kulminacyjnym babskiego combra było wyszarpywanie z kukły źdźbła słomy, które, jak miały zapewnić sukcesy w miłości aż do końca roku. Biesiadę zamykały trwające wiele godzin szalone tańce i śpiewy, odbywające się na placach, rynkach i ulicach”(źródło: http://www.pismoprofile.com)

W 2013 roku mężatki zamieszkałe w Bystrzycy Górnej przyłączyły się do tej wielowiekowej tradycji, a przebrania i maski ukazały ich fantazję i chęć wspaniałej zabawy w kobiecym gronie. Szczegółowe informacje dotyczące uczestnictwa w tegorocznej zabawie można uzyskać pod nr tel.74 850 99 31

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group