Poniedziałek, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 612
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Całkiem dorosła polityka w Młodzieżowej Radzie Ziemi Świdnickiej

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 23 września 2010, 15:20
Aktualizacja: Piątek, 24 września 2010, 5:21
Autor: KO
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Samorządowe wybory przed nami, ale te do młodzieżowej rady już zakończone – delegaci ze szkół ze Świdnicy i z powiatu dziś spotkali się na pierwszej sesji i wybrali swoje władze. Nie obyło się bez długich polemik.

Na pierwszej części posiedzenia obecni byli dorośli politycy. Prezydent Wojciech Murdzek powiedział młodym, że zależy mu na ich głosie.

- Nie przesadzajcie z podglądaniem dorosłych, bo dorośli popełniają wiele, wiele błędów – radził Michał Ossowski, przewodniczący „dorosłej” Rady Miejskiej w Świdnicy. Przewodniczący rady powiatu, Tadeusz Zawadzki, natomiast zaprosił osobę, która zostanie wybrana na szefa rady młodzieżowej, na najbliższą sesję w powiecie.

- Będę leciał hardkorem – zapowiedział Ryszard Wawryniewicz i swoje wystąpienie rozpoczął od wspomnień z organizacji uczniowskiej. A następnie ostrzegł młodych ludzi, że z pewnością ktoś z polityków na nich będzie naciskał.

Gdy samorządowcy opuścili salę narad, młodzież zabrała się za ustalanie składu prezydium i komisji rewizyjnej. Każdy kandydat musiał się zaprezentować, a następnie został wystawiony na ogień pytań koleżanek i kolegów. Były pytania o to, czy ktoś ma czas wolny, były też pytania natury technicznej (jak na przykład: „czym zajmuje się komisja rewizyjna?”), ale były też oskarżenia. Że ktoś się z kimś nie skontaktował, że kogoś nie było na spotkaniu w grupie młodych rajców. Pojawiło się nawet pytanie, czy jeden z kandydatów ma dziewczynę, ale szybko zostało cofnięte.

Po długich dyskusjach radni określili swoje typy w glosowaniu tajnym. W rezultacie prezesem Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej został Rafał Sikora, jego zastępcą Krzysztof Wilk, a pozostałymi członkami prezydium Aleksander Stefanienko, Michał Szewczyk i Agnieszka Zerka.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

mordi_po 23-09-2010 17:37
uczą się od radnych pis i ws
~ 23-09-2010 17:39
To jest zabawa w politykę za nasze pieniądze.
~Radny MRZŚ 23-09-2010 20:45
Uważam że nasza pierwsza sesja wypadła pozytywnie i stworzymy razem zgrany zespół młodzieży która będzie walczyła o rózne Prawa dla młodych świdniczan oraz poprawienie róznorodnych działań na naszej ziemi Świdnickiej ;) PS: to taka moja chwilowa refleksja
~zenek 23-09-2010 21:45
oczywiście panowie ze wspólnoty już trochę podstarzali więc ocieplają swój wizerunek poprzez spotkania z młodymi. Są obłudni bo przecież wszyscy w naszym mieście wiedzą że wspólnota to te same gęby od wielu lat i z pewnoscią nic sie nie zmieni w tegorocznych wyborach.
~R.Sikora 23-09-2010 21:50
uprzejmie przepraszam, ale w składzie nowego Prezydium pojawił się pewien błąd, zamiast radnego Michała Węża, trzecim członkiem jest radny Aleksander Stefanienko pozdrawiam
~R. Sikora 23-09-2010 21:54
w treści ;)
~Troszke to dziwne 23-09-2010 22:34
Jeszcze długa droga przed wami.... Jakim cudem wybraliście zarząd bez jakiegokolwiek statutu?? Czy to nowy zarząd ma stworzyć statut "pod siebie" żenada! ale mam nadzieje że poznacie z czasem przepisy i normy i stworzycie prawdziwą młodzieżową radę a nie coś takiego co jest teraz.
~?? 23-09-2010 23:03
Pytam się po co? po co wyciągali jakieś dziwne pytania typu "czy ma dziewczynę" Dzieci chyba chcą zacząć od jakiejś sex-afery chyba BEZ KOMENTARZA
Redakcja 24-09-2010 5:22
Rzeczywiście Rafale, dziękujemy za skorygowanie naszego błędu. Poprawione! Pozdrawiamy!
~R. Sikora 24-09-2010 11:48
To pytanie to był oczywiście żart i dotyczył czasu wolnego. W części zamkniętej panowała luźniejsza atmosfera, niżeliby w części otwartej. Projekt statutu był udostępniony do wglądu podczas przerw. Założenia odnośnie funkcjonowania rady zostały ustalone już na kwietniowym szkoleniu, natomiast jego uchwalenie w wersji ostatecznej odbędzie się dopiero na październikowej sesji. Zawiera kilka merytorycznych błędów, a w celu jego poprawienia kontaktujemy się z odpowiednimi osobami. Troszkę to bezpodstawna krytyka. W samym Parlamencie Młodzieży Wrocławia, statut był zmieniany blisko 20 razy.
~Realista 24-09-2010 14:59
Totalna zenada!!! Tymczasowe Prezydium Rady torpedowało każda inna kandydaturę, ponieważ sami chcieli dalej zajmowac swoje pozycje, a nie sprawdzili sie jak do tej pory wogóle!!! Pokładanie się obecnego przewodniczącego na stole i idiotyczny krawat, który nie pasował do niczego sprawiał wrażenie cyrku na sali a nie poważnego posiedzenia. Bez uchwalonego Statutu Rady powołuje sie Nowe Prezydium. Coś tu jest nie tak Panowie. Prowadzący Sesje nie potrafił nawet zachowywac sie godnie do pełnionej funkcji. Totalne dno i tyle.
~@Realista 24-09-2010 16:11
Realisto, gratuluję chłodego spojrzenia i trafnej oceny, dodam jeszcze tylko, że jedyni radni jakich widziałem wieczorem, na debacie w USC, to radni z II LO (mojej byłej szkoły, tym bardziej się cieszę i pozdrawiam).
~a 24-09-2010 16:32
Do tej pory pojawialiśmy się na każdej debacie w bardzo dużym składzie. Warto wspomnieć, że roznosiliśmy plakaty do wielu Świdnickich szkół osobiście. Ogłaszaliśmy wszem i wobec o danej debacie i zbieraliśmy jak największe ilości chętnych. Sukces sporej frekwencji gości na poprzednich debatach jest zawdzięczany w bardzo dużej mierze, naszemu Tymczasowemu Prezydium. Nieobecność radnych w dniu wczorajszym jest spowodowana tylko i wyłącznie faktem, iż w tym samym dniu odbywała się sesja i spędziliśmy w tym miejscu dobrych kilka godzin. Panie Realisto, wnioskuję, że jest Pan jednym z radnych.
~Z.B. 24-09-2010 21:10
Realisto, jeśli jesteś radnym i posiadasz taką bogatą wiedzę mogłeś to poruszyć w czasie sesji, np. wtedy jak było liczenie głosów lub wcześniej. Na pewno koordynator odniósł by się do Twoich zarzutów że rada nie posiada statutu. Należy pamiętać że ten projekt trwa dopiero od pół roku (wakacje pewnie też zrobił swoje), młodzież jest tylko po 1 szkoleniu, to była 1 sesja. Dopiero wchodzą w ten temat, uczą się. Nie ma na razie co krytykować na ocenę przyjdzie jeszcze pora. Pierwsza sesja według mnie była udana i statut też został byłby zapewne omówiony ale jak zauważyłeś lub nie, Władza chciała aby młodzież sale oddała szybciej niż myśleli że będą mogli dyskutować. To co ja mogę powiedzieć obserwując sesje doszedłem do wniosku że brakuje komunikacji wśród radnych. Brak forum, strony, aby można było wymieniać się myślami, uczyć się, dyskutować. Tego Wam brakuje oraz ja miałem takie odczucie że niektórzy są chyba na siłę na sali. Jestem ciekaw co z tego wyrośnie. Życzę powodzenia.
~..aa ;) 27-09-2010 10:12
hehe śmieszy mnie tylko to że ktoś nie jest na tyle odważny zeby wystąpić i poruszyć temat na realnym forum, chowa sie za monitorem :) przykre ale prawdziwe. Niektorym brak odwagi oraz mózgu uniemożliwia trafny pogląd na życie rady. hmmm... a wydaje mi się że nie powinno wszystko być "sztywne" trzeba czasami dodac troche humoru do spotkań. Jak chcecie bawić sie w prawdziwą sztywną i nudną polityke to podrośnijcie dopiero możecie sie wypowiadać. Słowa moje kieruje do ludzi którzy nie mają odwagi powiedzieć wprost co ich boli. A co do MRZŚ uważam ze jak na tak krótki czas działa idealnie. Byeee ;)
~H. 29-09-2010 10:30
Jak byli wybierani ci radni ??? Ja jestem uczniem II lo i nie bylo u nas zadnego glosowania !!! Smiech i zenada !!! Widze na tych zdjeciach ludzi kompletnie nie kompetentnych ktorzy o polityce nie maja zielonego pojecia a znam ich osobiscie .
~@H 29-09-2010 19:57
Najwyraźniej samorząd ograniczył wybory do kilku klas (głosowanie). Regulamin wraz z instrukcjami jak mają wyglądać takie wybory był wysyłany razem z listami do dyrektorów. Jeżeli coś odbyło się nie tak, tym gorzej świadczy to o waszej szkole:) Dlaczego nie zgłosisz swojej kandydatury w dyrekcji, skoro jesteś tak kompetentny?
~H. 29-09-2010 22:20
Poniewaz juz dzialam w powaznej polityce !!! Ale uwazam ze byly tu jakies nie prawidlowosci ktore trzeba by bylo wyjasnic !!! A i na sile nie bede sie tam pchal !!! To jakis przekret z tymi wyborami !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group