Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 974
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Cegła po cegle – biurowiec ZEM przestaje istnieć

Środa, 7 lipca 2010, 12:19
Aktualizacja: Czwartek, 8 lipca 2010, 8:07
Autor: KO
Świdnica: Cegła po cegle – biurowiec ZEM przestaje istnieć
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Koparka pracuje pełną parą, do niedzieli ma przestać istnieć biurowiec Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej Elmot w Świdnicy. Takie są plany realizującej tu nową inwestycję firmy Rank Progress S.A. W miejsce biurowca, który od kilku lat popadał w ruinę, stanie Galeria Świdnicka.

Elmot powstał dwa lata po II wojnie światowej. Produkował rozruszniki i prądnice dla starów i ursusów oraz lublinów. Już w 1966 r. cała Świdnica świętowała milionowy rozrusznik. W latach siedemdziesiątych urządzenia produkowane w Elmocie były montowane w produkowanych na masową skalę fiatach – 125p i 126p. Elmot współpracował też z niemieckim Boschem i innymi markami.

Biurowiec ZEM-u na stałe wpisał się w krajobraz Świdnicy. Ale ten obrazek właśnie przechodzi do historii. Powstaje tu Galeria Świdnicka z kilkudziesięcioma sklepami na ponad 15 tys. m kw. powierzchni handlowej. Trwa ostatni etap robót rozbiórkowych biurowca, gdy on zniknie z powierzchni ziemi, robotnicy prowadzący prace rozbiórkowe zajmą się podziemną infrastrukturą techniczną Elmotu.

W tej chwili zmieniona jest organizacja ruchu drogowego na ul. Westerplatte. Zajęty jest pas drogowy i chodnik. Taki stan ma potrwać do niedzieli – według planów (ewentualnie do trzech dni dłużej, jeśli robotnicy natrafią na niespodziewane trudności).

Prace budowlane przy wznoszeniu galerii handlowej mają ruszyć w drugiej połowie września. Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2011 r., otwarcie Galerii Świdnickiej ma nastąpić przed Bożym Narodzeniem.

Inwestycję realizuje legnicka spółka Rank Progress, która na swoim koncie ma już m.in. Park Handlowy Eden w Zgorzelcu, Galerię Piastów w Legnicy oraz duże sklepy w Szczecinie, Zielonej Górze i wielu innych miastach w Polsce.

Zobacz filmy:

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group