Środa, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 608
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Chcesz być widoczny – Noś Odblaski!

Czwartek, 7 kwietnia 2016, 8:53
Aktualizacja: 14:17
Autor: opr.red.
Świdnica: Chcesz być widoczny – Noś Odblaski!
Fot. www.gmina.swidnica.pl
Pamiętajcie, aby odblaski nosić nie tylko w drodze do i ze szkoły, ale także poza nią. Np. podczas jazdy rowerem, a szczególnie poruszając się po zmroku, poza terenem zabudowanym – mówiła wójt gminy Teresa Mazurek do uczniów klas II i III Szkoły Podstawowej w Pszennie.

W trakcie „żywej” lekcji poświęconej zasadom bezpieczeństwa, z udziałem dzielnicowych z terenu gminy Świdnica, uczniowie otrzymali elementy odblaskowe z rąk wójt gminy, zastępcy komendanta KPP w Świdnicy, naczelnika i jego zastępcy Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Świdnicy oraz dyrektor GZO.

Celem akcji jest popularyzowanie wśród dzieci i rodziców wiedzy w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe. Udział w tego typu spotkaniach daje możliwość wykazania, że szkoła nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych, zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Centrum oświatowe w Pszennie zlokalizowane jest przy drodze krajowej nr 35 Wrocław – Wałbrzych, stąd też propagowanie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważnym elementem edukacyjnym – mówi Teresa Mazurek, wójt gminy.

To nie pierwsze tego typu działania w gminnych placówkach oświatowych. Spotkania z udziałem przedstawicieli policji prowadzone są cyklicznie. Łącznie do uczniów klas I-IV w 5 szkołach potasowych zostanie przekazanych ponad 750 odblasków.
Dzięki uprzejmości świdnickiej drogówki, uczniowie mogli zapoznać się z wyposażeniem pojazdów policyjnych oraz sprawdzić wnętrze policyjnego radiowozu.

Kierowca widzi nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie z 20-30 metrów — przypominał zastępca KPP w Świdnicy Andrzej Dobies. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130-150 metrów. Posiadanie elementów odblaskowych nakłada obowiązek nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych.

Dlaczego młodzi ludzie nie noszą odblasków? Bo — według badań — są m.in. niemodne...
Spotkanie z udziałem wójt gminy Teresy Mazurek, zastępcy komendanta KPP w Świdnicy Andrzeja Dobiesa, naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Świdnicy Przemysława Siwiaka i jego zastępcy Mariusza Smoka, dyrektor GZO Marii Jaworskiej oraz dzielnicowych: Adama Kłyszejki, Krzysztofa Huzara i Michała Kopaczewskiego miało na celu pokazaniem, że odblaski mogą być nie tylko modne, ale przede wszystkim ich noszenie może uratować życie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group