Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 984
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Chyląc czoła poległym w Katyniu

Środa, 17 kwietnia 2013, 13:59
Aktualizacja: 14:00
Autor: red.
Strzegom: Chyląc czoła poległym w Katyniu
Fot. UM Strzegom
14 kwietnia 2013 r. obchodziliśmy 73. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji strzegomianie zgromadzili się na Skwerze Sybiraków, by uczcić pamięć poległych.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Następnie poczty sztandarowe, młodzież i mieszkańcy, ruszyli w korowodzie na Skwer Sybiraków. Towarzyszyła im Młodzieżowa Orkiestra Dęta. W tym dniu szczególna uwaga była skupiona wokół osób, które doświadczyły prześladowań wbrew swojej woli i które znalazły się na nieludzkiej ziemi. Na uroczystości pojawiły się również rodziny osób zamordowanych w Katyniu, miejsca kaźni polskich patriotów. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele władz Strzegomia: burmistrz- Zbigniew Suchyta, przewodniczący Rady Miejskiej - Tadeusz Wasyliszyn, przedstawiciele Organizacji Sybirackich: Stanisław Sznajder- Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Wałbrzychu oraz Jerzy Orabczuk- Przewodniczący Związku Sybiraków w Strzegomiu, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, przedstawiciele duchowieństwa, radni miasta i gminy Strzegom. - Cieszę się, że możemy tutaj się spotkać, szczególnie, że jest dużo młodzieży. Pamiętajmy o tych, którzy zginęli. Bo to oni przyczynili się także do tego, że dziś możemy żyć w wolnej Polsce- mówił burmistrz. Katyń to nieludzka ziemia, splamiona krwią 22 tysięcy niewinnych Polaków. Jest to miejsce, którego słowami nie da się opisać. - Przeżyliśmy tam prawdziwe piekło.

Stojąc tutaj, przed tym obeliskiem, jest mi bardzo przykro bo wspomnienia o tym, jak w brutalny sposób rozstrzeliwano naszych polskich oficerów, strasznie bolą - opowiadał Jerzy Orabczuk. Po wystąpieniach przybyłych gości, nastąpiło złożenie kwiatów pod obeliskiem. Podczas uroczystości nie zabrakło również odegrania przez orkiestrę hymnu narodowego i hymnu Sybiraków, który wprawił publiczność w zadumę.

Pamiętajmy o tych tysiącach ludzi, którzy w wielkim bólu i piekle na ziemi, niestrudzenie walczyli o wolność naszego kraju.

(Kornelia Wilczak)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group