Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Alicji, Bogusławy
Czytających: 1767
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Ciacha z jednym bagażem

Piątek, 30 lipca 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:16
Autor: KO
Krzyżowa: Ciacha z jednym bagażem
Fot. UG Świdnica
Ośmioro młodych ludzi działa w grupie o nazwie „Ciacha z rodzynkami”. Polacy i Niemcy podjęli się zadania, w którym chcą stawić czoło legendzie wielkiego świdniczanina Christiana Czepki – człowieka, który w XVII w wyruszył w niezwykłą podróż celem zebrania funduszy na rzecz budowy Kościoła Pokoju w Świdnicy. Projekt, w którym uczestniczą, nosi nazwę „Jeden bagaż – wspólna podróż”.

W projekcie biorą udział uczniowie z partnerskiego dla gminy Świdnica miasta Lampertheim, Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie oraz II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Młodzież od 11 do 18 sierpnia zrealizuje w Krzyżowej międzynarodowy projekt wykorzystując na ten cel ponad 6 tys. euro w ramach europejskiego Programu „Młodzież w działaniu”.

Projekt „Jeden bagaż – wspólna podróż” został w całości opracowany przez członków grupy przy wsparciu Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy oraz gminy Świdnica.

- Przedsięwzięcie zostało wysoko ocenione przez Komisję Europejską, dzięki czemu zyskało dofinansowanie w ramach europejskiego programu „Młodzież w działaniu” – mówi Janusz Waligóra, rzecznik prasowy gminy.

- Główną ideą projektu, w którym w dniach od 11 do 18 sierpnia w Krzyżowej oprócz młodzieży z Polski weźmie udział także grupa niemiecka, jest zwalczenie międzynarodowych stereotypów, jak również wymiana doświadczeń na polu tradycji i kultury – mówi Agata Iżykowska, liderka grupy polskiej. Te założenia realizowane będą poprzez wspólne działania, obejmujące min.: gry i zabawy (np. wieczór karaoke), zajęcia parateatralne, poznawanie historii wyprawy Christiana Czepki, prezentacje krajów oraz znajdujących się na ich terenie zabytków UNESCO, udział w nabożeństwie ekumenicznym oraz debacie z udziałem duchownych trzech wyznań: protestanckiego, katolickiego i prawosławnego, jak również przełamywanie schematów pod okiem Jerzego Fornalika – twórcy projektu ANTYSCHEMATY.

Członkowie „Ciach” już w lipcu uczestniczyli w wizycie przygotowawczej z udziałem Julii Einsiedel, koordynatorki działań zespołu z Niemiec, w trakcie której poczyniono wstępne ustalenia dotyczące kształtu ich wizyty w Krzyżowej. Dwa razy w tygodniu, w znajdującej się przy Kościele Pokoju kawiarni Cafe 7, młodzież uczestniczy także w spotkaniach z Agnieszką Harris, która służy pomocą we wszelkich kwestiach dotyczących anglojęzycznej oprawy projektu.

Uczestnicy spotkania wiążą z projektem spore oczekiwania:

- Mam nadzieję, że te osiem dni spędzone w Krzyżowej z naszymi rówieśnikami zza zachodniej granicy będą kolejnym krokiem do porozumienia polsko-niemieckiego – mówi Adrianna. - Chciałabym, aby nowe znajomości, które zawrzemy w trakcie realizowania projektu przetrwały i były świadectwem przyjaźni pomiędzy naszymi narodami.

- Tego typu inicjatywy mają również głęboki charakter dydaktyczny – dodaje Krzysztof. – Oprócz obcowania z zachodnią kulturą, pozwalają na zacieśnianie interpersonalnych więzi i doskonalenie umiejętności, głównie językowych.

Wielki finał projektu zaplanowano na wtorek, 17 sierpnia. W Krzyżowej wtedy będzie miała miejsce prezentacja rezultatów pracy młodych ludzi.

- Między innymi komiksu, będącego kroniką przedsięwzięcia, wystawy fotograficznej oraz spektaklu teatralnego - mówi Agata Iżykowska.

„Młodzież w działaniu” to program Unii Europejskiej wspierający uczestnictwo w kształceniu pozaszkolnym, czyli w edukacji pozaformalnej. Jest skierowany przede wszystkim do młodych ludzi w wieku 13-30 lat oraz do osób pracujących z młodzieżą, dla których edukacja pozaformalna to wspaniała szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie. Program umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania różnorakich działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również indywidualnemu rozwojowi. Promuje ideę zjednoczonej Europy. Nadrzędnym celem programu jest przezwyciężanie barier, uprzedzeń i stereotypów wśród młodych ludzi, wspieranie ich mobilności oraz promowanie aktywności obywatelskiej. „Młodzież w działaniu” wspiera przedsięwzięcia, które mają pomóc w rozwoju osobowości młodych ludzi oraz nabywaniu nowych umiejętności.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group