Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 937
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Ciekawe doświadczenie

Wtorek, 28 listopada 2023, 17:05
Autor: red
Świdnica: Ciekawe doświadczenie
Fot. Starostwo Powiatowe Świdnica
W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy odbyły się zajęcia poświęcone prawom konsumenta, ze szczególnym naciskiem na sferę cyberbezpieczeństwa oraz oszustw w Internecie.

Podejmowane były kwestie związane z hejtem, aktywnością w sieci, dropshippingiem, czyli taką strategią sprzedaży detalicznej, w której właściciele sklepów internetowych nie zarządzają bezpośrednio zapasami produktów i nie są odpowiedzialni za przygotowanie i wysyłkę zamówień.

Warsztaty prowadzone były przez prawników: pana Tomasza Grudzińskiego (absolwenta II LO) i pana Huberta Plichtę z Fundacji LexCultura. Były zrealizowane w ramach projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego pt. „Dolnośląska Kampania Edukacji Konsumenckiej”. To była bardzo cenna lekcja, która pozwoli nam lepiej mierzyć się z wyzwaniami i zagrożeniami jakie czekają na nas we współczesnym cyfrowym świecie.

Ponadto w tym samym dniu Tomasz Grudziński przeprowadził spotkanie autorskie dotyczące jego publikacji „Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870”. Zdradził podczas spotkania kulisy pracy nad książką o XIX-wiecznej Świdnicy: "Najbardziej czasochłonna była praca nad materiałem źródłowym, czyli zdobywanie przedwojennych gazet, na których w głównej mierze wspiera się książka, a do tego różnych dokumentów i urzędowych publikatorów. Pozyskane informacje należało następnie przetłumaczyć, przeanalizować oraz skonfrontować z dotychczasowymi ustaleniami. Z kolei zebranie ikonografii nie było trudne, ponieważ historią Świdnicy interesuję się od czasów gimnazjum, a moją pasją zaraziłem też tatę, który pomagał mi w kolekcjonowaniu widokówek i zdjęć przedstawiających miasto".

W dalszej części rozmowy Tomasz Grudziński wyjaśnił, że przyjęty przez niego w publikacji przedział czasowy (1815-1870) to okres przełomowy dla Świdnicy, która z umocnionej twierdzy stopniowo przekształcała się w kierunku miasta otwartego na rozwój. Autor opowiedział też o rozrywkach ówczesnych mieszkańców, które różniły się w zależności od grupy społecznej, choć nie brakowało wydarzeń jednoczących – takich jak wizyty króla Fryderyka Wilhelma IV.

Warto dodać, że jest Tomasz Grudziński jest również autorem samodzielnej publikacji „Z dziejów Ewangelickiej Szkoły dla Dziewcząt w Świdnicy. Przedwojenna historia gmachu II LO”.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group