• Środa, 17 lipca 2019
  • Godz. 6:48
  • Imieniny: Aleksego, Anety, Bogdana, Jadwigi
  • Czytających: 780
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ciekawe znaleziska w Kościele Pokoju

Wiadomości: Świdnica
Niedziela, 22 listopada 2009, 9:02
Aktualizacja: 9:37
Autor: MaS
Fot. Wiktor Bąkiewicz
W tym roku ze środków Ministerstwa Kultury udało się administratorom kościoła rozpocząć digitalizację archiwum. Z tej okazji 27 listopada będzie miała miejsce specjalna konferencja, podzielona na sesję naukową i spotkanie z zainteresowanymi.

O godzinie 17.00 w Muzeum Dawnego Kupiectwa odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział zaproszeni naukowcy, aby odpowiadać na pytania. – Serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi organizatorka, Bożena Pytel. – Tam będzie zaprezentowany nasz projekt i zostaną przedstawione wnioski.

Archiwum sięga wstecz, do czasów powstania kościoła. – Mamy kolekcję dwustu Biblii – najstarsza z 1630 roku – rękopisy, księgi metrykalne, świetna baza dla dalszych badań socjologów czy etnografów. Jest też perełka: sztuka teatralna z 1811 roku, która nigdy nie została wystawiona i przymierzamy się, żeby to zrobić w 2011, w okrągłą rocznicę jej powstania. – mówi pani Bożena – Nosi tytuł „Laura Griffin von Pillos”, rzecz wydaje się typowa dla epoki romantyzmu, akcja dzieje się w XVI wieku. Autor występuje pod pseudonimem, być może jest nim kobieta.

Dwie inne ciekawe rzeczy to pamiętnik pastora z początku XX wieku i wspomnienia młodego świdniczanina imieniem Hans, który zaczął pisać w jednej z książek szkolnych w 1911 roku - miał wtedy piętnaście lat – i tak się wciągnął, że wkrótce prowadził regularny pamiętnik, długi, w którym można odnaleźć refleksje, wiersze, i który w ciekawy sposób ilustruje dojrzewanie młodego człowieka sto lat temu.

- Na sesję naukową zgłosili się przedstawiciele wielu uniwersytetów: Śląskiego, Wrocławskiego, Jagiellońskiego, Poznańskiego, Zielonogórskiego i Polskiej Akademii Nauk. Będziemy z nimi rozmawiać o przyszłości archiwum i dalszych planach zagospodarowania i wykorzystania zgromadzonych zbiorów. Dlatego bardzo nas interesuje udział w spotkaniu przedstawicieli szkół świdnickich, bo zbiory mają dużą wartość edukacyjną.

- Do tego projektu powstanie strona internetowa, zawierająca katalog naszych zbiorów i wystawy wirtualne, ukazujące to, co odnaleźliśmy w dawnych dokumentach. – mówi pani Bożena.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group