Czwartek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 930
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Co naprawdę zaobserwował Galileusz, czyli niezwykła interaktywna wystawa w muzeum

Środa, 2 lutego 2011, 15:03
Aktualizacja: 19:48
Autor: KO
Świdnica: Co naprawdę zaobserwował Galileusz, czyli niezwykła interaktywna wystawa w muzeum
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych i Gimnazjum nr 1 w Świdnicy jako pierwsi mogli dziś podziwiać wyjątkowe eksponaty w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Wysłuchali też wykładu na temat przyrządów do obserwowania nieba wygłoszonego przez doktora Macieja Kluzę, pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wystawa Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie gościć w Świdnicy będzie do 3 kwietnia. Można ją zwiedzać za darmo (ekspozycja udostępniona jest na piętrze Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy). „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” - możemy tu zaobserwować ewolucję lunety, choć tak naprawdę to zobaczymy też, jak niebo obserwowano, zanim lunetę w ogóle wynaleziono.

Luneta to niezwykle istotne narzędzie, zostało wynalezione przez nieznanego dziś Holendra. Pracował za jej pomocą Galileusz, którego obserwacje na zawsze zmieniły oblicze astronomii. Tym przyrządem posługiwała się też Maria Kunic ze Świdnicy.

W świdnickim muzeum dzięki tablicom, eksponatom oraz modelom (w rogu sali wisi miniatura teleskopu Hubbla) można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste, przeziernikowe instrumenty, następnie lunety i teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.

I najważniejsze - ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający mogą dokonać obserwacji przez teleskopy, a także, wykorzystując instrukcje, samodzielnie zbudować lunetę typu Galileusza lub Keplera. Uczniowie świdnickich szkół dziś robili to z ochotą.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group