Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 914
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co piąty Polak pożycza na bieżące życie

Czwartek, 29 stycznia 2015, 8:29
Aktualizacja: 11:10
Autor: red.
Polska: Co piąty Polak pożycza na bieżące życie
Fot. użyczone
Jak pokazują dane Idea Expert, ogólnopolskiej sieci pośrednictwa finansowego, w 2014 roku pożyczaliśmy przede wszystkim na cele związane z poprawą warunków mieszkaniowych (remonty). Na taki cel kredyt w Idea Expert wzięło 24 proc. klientów. Jednocześnie aż 22 proc. osób którym pośrednik wypłacił pieniądze przeznaczyło je na bieżącą konsumpcję. Tyle samo na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Niemal 20 proc. klientów Idea Expert stanowili przedsiębiorcy, który potrzebowali kredytu na rozwój firmy.

Jak podało w grudniu Biuro Informacji Kredytowej w ubiegłym roku banki i SKOK-i udzieliły ponad 6,6 mln pożyczek gotówkowych i ratalnych. W sumie pożyczyliśmy ok. 70 mld zł, o jedną szóstą więcej niż w roku 2013. Polacy sięgali po kredyty gotówkowe odważniej niż w poprzednich latach zachęceni niską inflacją i stopami procentowymi, które skutkowały atrakcyjną ofertą banków.

Remont mieszkania, konsumpcja bieżąca i spłata zobowiązań były celami, na które najczęściej przeznaczali pożyczone pieniądze klienci Idea Expert. Ta lista „top 3” kredytowych potrzeb nie zmienia się od kilku lat. W badaniu dotyczącym planów wykorzystania finansowania uzyskanego u pośrednika, przeprowadzonym przez Idea Expert w listopadzie 2013 roku respondenci wskazali analogiczne cele. Zamiar pożyczenia pieniędzy na remont mieszkania zadeklarowało wówczas 25 proc. badanych klientów Idea Expert, konsumpcję bieżącą 19 proc. i 17 proc. spłatę wcześniejszych zobowiązań.

- Spłata zobowiązań poprzez zaciąganie kolejnych jest niepokojącym zjawiskiem. Badanie pokazuje, że wiele osób ma problem z regulowaniem należności - mówi Elżbieta Micigolska - Turczyk., ekspert ds. kredytów i pożyczek gotówkowych firmy Idea Expert. – Podejmując decyzję o kredycie warto przeanalizować nasze możliwości finansowe i przemyśleć harmonogram uiszczania rat, zanim jeszcze weźmiemy je na siebie.

Kolejną grupę kredytobiorców stanowią osoby, które chcą wykorzystać pożyczone pieniądze na rozwój i wydatki swojej firmy – na taki cel pożyczyło w 2014 roku prawie 20 proc. klientów Idea Expert. W 2013 roku według deklaracji dodatkowym finansowaniem na cele biznesowe zainteresowanych było o połowę mniej klientów brokera – 10 proc. Klienci Idea Expert pożyczali również na cele motoryzacyjne, np. zakup lub naprawę samochodu (4 proc.) oraz różnego rodzaju cele okolicznościowe, jak wesela, chrzciny i komunie (2 proc.).

- Obecnie dzięki niskim stopom procentowym pożyczki i kredyty są wyjątkowo tanie, warto więc poszukać w tym okresie dodatkowych możliwości finansowania jeśli planujemy większy wydatek. Przy ocenianiu różnych ofert instytucji finansowych trzeba przyjrzeć się nie tylko oprocentowaniu nominalnemu pożyczki lub kredytu, ale również dodatkowym opłatom, prowizjom i kwotom ubezpieczenia – zaznacza Elżbieta Micigolska – Turczyk. - Jeśli mamy problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania, warto udać się do pośrednika finansowego, który pomoże wybrać ofertę w jak największym stopniu dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości finansowych. Według danych z badania Deutsche Bank opublikowane w raporcie „Portret finansowy Polaka 2014. Plany na 2015” zamiar wzięcia w 2015 roku kredytu deklarowało 8,6 proc. badanych.

Idea Expert jest jedną z czołowych firm pośrednictwa i doradztwa finansowego w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, hipotecznych i samochodowych. Oferta Idea Expert przeznaczona jest dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców.

Więcej informacji na temat oferty Idea Expert można znaleźć na stronie www.ideaexpert.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group