Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 573
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co ze świebodzickim ambulatorium?

Wiadomości: Świdnica/Świebodzice
Środa, 26 stycznia 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:25
Autor: red.
Szef pogotowia, doktor Zbigniew Kołodziejczyk, ma kolejny orzech do zgryzienia.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Do późnego popołudnia trwały wczoraj obrady komisji zdrowia rady powiatu w sprawie zamieszania, którego dokonał dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia włączając Świebodzice do konkursu z Wałbrzychem na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Decyzją NFZ zaskoczeni są wszyscy. I okazuje się, że to wcale nie błąd, fundusz upiera się, aby Świebodzice włączyć pod Wałbrzych. A od reformy samorządowej w 1999 r. miasto to jest w powiecie świdnickim.

Chodzi o konkurs na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, czyli na opiekę ambulatoryjną i wyjazdową mieszkańców Świebodzic w dni powszednie po godz. 18.00 oraz w weekendy i święta. Wczoraj na stronach wrocławskiego oddziału NFZ pojawiło się ogłoszenie o konkursie ofert o udzielanie tych świadczeń opieki zdrowotnej, który skierowany jest do stacji pogotowia działających na terenie naszego województwa. Postępowanie konkursowe podzielono tradycyjnie na 33 obszary, ale po raz pierwszy w historii Świebodzice mają stanąć do konkursu zrazem z pogotowiem wałbrzyskim.

- Ta decyzja jest dla nas zupełnie niezrozumiała, NFZ zabiera nam dwadzieścia trzy tysiące pacjentów, ale nie tylko o pieniądze tu chodzi - mówi doktor Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. - Z tej decyzji wynika, że po godzinie osiemnastej mieszkańcy Świebodzic będą musieli szukać pomocy w Wałbrzychu. My prowadziliśmy ambulatorium w Świebodzicach, na miejscu. Mieliśmy umowę ze szpitalem Mikulicz w zakresie badania dzieci.

Decyzją nie podoba się samorządowcom z powiatu (któremu podlega pogotowie), ale i ze Świebodzic.

- Mamy nadzieję, że jest to nieporozumienie i będziemy dążyć do pełnego wyjaśnienia takiej decyzji, która w naszym odczuciu jest ona niekorzystna dla mieszkańców Świebodzic - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz.

Jeśli decyzja NFZ nie zostanie zmieniona i jeśli wałbrzyskie pogotowie nie uruchomi w Świebodzicach świadczeń ambulatoryjnych, mieszkańcy miasta zmuszeni będą po godz. 18.00 tułać się po Wałbrzychu. A dzięki staraniom samorządu Świebodzic i Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy w Świebodzicach został zorganizowany ambulatoryjny punkt przyjęć.

- Miasto brało udział w tworzeniu ambulatorium - mówi Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Współpraca ze stacją układa się doskonale. Miasto partycypowało w zakupach sprzętu (karetka). W zamian pacjenci przychodni ze Świebodzic, jednocześnie mieszkańcy naszego miasta, mają możliwość korzystania z opieki po godzinach pracy jednostek służby zdrowia na miejscu. Pacjenci mają pełną opiekę w zakresie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich.

Wczoraj podczas komisji zdrowia rady powiatu postanowiono przygotować na dzisiejszą sesję powiatową pismo do NFZ. Na jutro zwołano też specjalne posiedzenie komisji zdrowia Rady Miejskiej Świebodzic, która także zamierza zająć stanowisko w tej sprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 26-01-2011 10:09
I bardzo dobrze, w Świdnicy będzie więcej karetek. Mi to pasuje.
~ad 26-01-2011 10:27
a pomyślałeś o mieszkańcach Świebodzic?
~ 26-01-2011 10:43
a co ma piernik do wiatraka?? zabranie swiebodzic nie ma nic wspolnego z powiekszona liczba karetek w swidnicy. Liczba bedzie taka sama
~bbbbbbbbb 26-01-2011 12:29
a co np z gmina Dobromierz ona lezy dalej od Świdnicy jeszcze i co oni do Świdnicy a my do Wałbrzycha oj Pan Korzuchowicz ma okazje do wykazania się!!
~ 26-01-2011 14:46
A nie lepiej zrobić pogotowie w Swiebodzicach ???
~bbbbbbb 26-01-2011 15:19
W Swiebodzicach zawsze byly karetki ze Swidnicy
~ted 26-01-2011 16:01
gdy nie wiadomo o co chodzi-chodzi o kasę........co tam zdrowie ludzi.....
~ 26-01-2011 17:05
glowa mala co to sie wyrabia :(
~adam 26-01-2011 20:50
czy to oznacza ze karetka S-02 ktora jezdzi w swiebodzicach bedzie w swidnicy teraz ? (pytanie pod kątem czy bedzie wiecej karetek u nas) mamy trzy nowe craftery, jeszcze jeden by sie przydał :)
~adam 26-01-2011 20:52
moze redakcja cos wie ?
~do adama 26-01-2011 22:04
człowieku przecież wyraźnie jest napisane, nawet w tytule, że chodzi o opiekę ambulatoryjną - o konkurs na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną
~bbbbbbbb 27-01-2011 9:06
Myslicie ze to okey karetka wroci so Świdnicy, a pogotowie straci 23 tys potencjalnych pacjetow wiec kasy bedzie mniej dla pogotowia
~adaś 27-01-2011 23:16
Niektórzy nie umieją czytać ze zrozumieniem. Nie chodzi o żadne karetki tylko o ambulatorium! Ta sprawa to jakiś przekręt i to duży. Niedawno media podały że pogotowie będzie finansowane na tych samych zasadach co w zeszłym roku i podpisano stosowny aneks. Teraz okazuje się że dyrektor podpisał coś ale nie wie dokładnie co. Może po prostu dogadał się z dyrektorem pogotowia w Wałbrzychu i odpuścił mu Świebodzice.Z ostatnich informacji wynika że dyrekcja planuje likwidację zespołu S w Świebodzicach i zastąpienie go zespołem paramedycznym bez lekarza. A to daje wiele do myślenia...I po co radni tak się denerwują? Chyba ktoś robi z nich idiotów a jeszcze większych z mieszkańców Świebodzic i nie tylko.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group