Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 992
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica/Świebodzice: Co ze świebodzickim ambulatorium?

Środa, 26 stycznia 2011, 8:20
Aktualizacja: 8:25
Autor: red.
Świdnica/Świebodzice: Co ze świebodzickim ambulatorium?
Szef pogotowia, doktor Zbigniew Kołodziejczyk, ma kolejny orzech do zgryzienia.
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Do późnego popołudnia trwały wczoraj obrady komisji zdrowia rady powiatu w sprawie zamieszania, którego dokonał dolnośląski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia włączając Świebodzice do konkursu z Wałbrzychem na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Decyzją NFZ zaskoczeni są wszyscy. I okazuje się, że to wcale nie błąd, fundusz upiera się, aby Świebodzice włączyć pod Wałbrzych. A od reformy samorządowej w 1999 r. miasto to jest w powiecie świdnickim.

Chodzi o konkurs na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, czyli na opiekę ambulatoryjną i wyjazdową mieszkańców Świebodzic w dni powszednie po godz. 18.00 oraz w weekendy i święta. Wczoraj na stronach wrocławskiego oddziału NFZ pojawiło się ogłoszenie o konkursie ofert o udzielanie tych świadczeń opieki zdrowotnej, który skierowany jest do stacji pogotowia działających na terenie naszego województwa. Postępowanie konkursowe podzielono tradycyjnie na 33 obszary, ale po raz pierwszy w historii Świebodzice mają stanąć do konkursu zrazem z pogotowiem wałbrzyskim.

- Ta decyzja jest dla nas zupełnie niezrozumiała, NFZ zabiera nam dwadzieścia trzy tysiące pacjentów, ale nie tylko o pieniądze tu chodzi - mówi doktor Zbigniew Kołodziejczyk, dyrektor Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. - Z tej decyzji wynika, że po godzinie osiemnastej mieszkańcy Świebodzic będą musieli szukać pomocy w Wałbrzychu. My prowadziliśmy ambulatorium w Świebodzicach, na miejscu. Mieliśmy umowę ze szpitalem Mikulicz w zakresie badania dzieci.

Decyzją nie podoba się samorządowcom z powiatu (któremu podlega pogotowie), ale i ze Świebodzic.

- Mamy nadzieję, że jest to nieporozumienie i będziemy dążyć do pełnego wyjaśnienia takiej decyzji, która w naszym odczuciu jest ona niekorzystna dla mieszkańców Świebodzic - mówi burmistrz Świebodzic, Bogdan Kożuchowicz.

Jeśli decyzja NFZ nie zostanie zmieniona i jeśli wałbrzyskie pogotowie nie uruchomi w Świebodzicach świadczeń ambulatoryjnych, mieszkańcy miasta zmuszeni będą po godz. 18.00 tułać się po Wałbrzychu. A dzięki staraniom samorządu Świebodzic i Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy w Świebodzicach został zorganizowany ambulatoryjny punkt przyjęć.

- Miasto brało udział w tworzeniu ambulatorium - mówi Agnieszka Bielawska-Pękala, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świebodzicach. - Współpraca ze stacją układa się doskonale. Miasto partycypowało w zakupach sprzętu (karetka). W zamian pacjenci przychodni ze Świebodzic, jednocześnie mieszkańcy naszego miasta, mają możliwość korzystania z opieki po godzinach pracy jednostek służby zdrowia na miejscu. Pacjenci mają pełną opiekę w zakresie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich.

Wczoraj podczas komisji zdrowia rady powiatu postanowiono przygotować na dzisiejszą sesję powiatową pismo do NFZ. Na jutro zwołano też specjalne posiedzenie komisji zdrowia Rady Miejskiej Świebodzic, która także zamierza zająć stanowisko w tej sprawie.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group