Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 993
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Coraz bliżej piłkarskiej fuzji, w Świdnicy tylko jeden klub?

Sobota, 2 lipca 2011, 17:20
Aktualizacja: 17:21
Autor: poloniasparta.pl
Świdnica: Coraz bliżej piłkarskiej fuzji, w Świdnicy tylko jeden klub?
Fot. archiwum
Jak podaje oficjalna strona Polonii Świdnica www.poloniasparta.pl w minionym tygodniu doszło do spotkania prezesów trzech świdnickich klubów piłkarskich: Mariusza Witkowskiego z Polonii, Dariusza Jaworskiego z Gryfa oraz Dariusza Stachurskiego ze Stali. Na zaproszenie zastępcy prezydenta miasta Waldemara Skórskiego i w obecności radnych Wiesława Żurka i Rafała Ząbczyka toczyły się rozmowy dotyczące połączenia świdnickich klubów.

Prezesi doszli wstępnie do porozumienia i jest szansa na zbudowanie jednego silnego ośrodka szkoleniowego w Świdnicy. W obliczu rosnącej liczby szkolonej w trzech klubach młodzieży i kontrowersji przy podziale środków publicznych na sport zaproponowano połączenie klubów w jeden centralny ośrodek szkolenia młodzieży i prowadzenia rozgrywek seniorskich. Kwota przeznaczana przez Gminę Miasto Świdnica na piłkę nożną to niemal połowa budżetowych środków na sport. Nie może to dziwić, bo łącznie świdnickie kluby szkolą około 550 młodych adeptów piłki nożnej, co daje niekwestionowaną pozycję lidera w szkoleniu młodzieży. Sporo środków pochłania przy tym seniorska drużyna w III-lidze.

Propozycja połączenia klubów w jeden pojawiała się już w zeszłym roku, ale pierwsze oficjalne rozmowy przeprowadzono w zeszłym tygodniu. Wszyscy prezesi zgodzili się, że połączenie klubów jest rzeczą w świdnickiej piłce potrzebną. Rosnące szeregi grup młodzieżowych, szczególnie w świdnickim Gryfie pokazują jak ważna jest piłka nożna w naszym mieście. Pełne szeregi grup młodzieżowych w Polonii i Stali to również oznaka konieczności unifikacji szkolenia dzieci i młodzieży. Trzecie miejsce juniorów starszych Polonii w Lidze Dolnośląskiej oraz historyczny sukces juniorów Stali - awans do Ligi Dolnośląskiej świadczy o wysokim poziomie szkolenia młodzieży. Pojawia się jednak problem rywalizacji pomiędzy klubami w szkoleniu i naborach do poszczególnych grup wiekowych. Aby tego uniknąć i optymalnie prowadzić cykle szkoleniowe wskazana jest ścisła współpraca, co najłatwiej będzie osiągnąć łącząc trzy kluby w jeden.

Wszystkie kluby zgodziły się też z tezą, że III-liga na dobrym poziomie to dla Świdnicy minimum w piłce seniorskiej, a kwota środków przeznaczanych na wszystkie kluby musi uwzględniać stale rosnące koszty utrzymania tego poziomu rozgrywek. Prezesi potwierdzili, że działając wspólnie, łatwiej będzie znaleźć właściwe proporcje pomiędzy kwotą przeznaczaną na piłkę seniorską i młodzieżową.

Co może przynieść połączenie? - na pewno duży krok naprzód w szkoleniu młodzieży w Świdnicy. Jeśli w naszym mieście powstanie ośrodek szkolący kilkuset zawodników młodzieżowych, to w przeciągu 8 lat możemy być spokojni o drugą ligę. Podobnego ośrodka ciężko byłoby szukać poza Wrocławiem na całym Dolnym Śląsku.

Kolejna tura rozmów odbędzie się po 11 lipca. Jeżeli wszyscy prezesi znajdą formę porozumienia i współpracy satysfakcjonującą dla wszystkich stron, pozostanie jeszcze kwestia formalnego utworzenia jednego organu zarządzającego nowym klubem. Dla celów finansowania zjednoczonych sił piłkarskich miałaby zostać powołana nowa spółka akcyjna. Spółka dzieliłaby pieniądze na dwa (młodzieżowy i seniorski) lub trzy (dziecięcy, młodzieżowy i seniorski) działy szkolenia. Spółka miałaby również generować zyski, które byłby dzielone pomiędzy poszczególne działy. Ważna dla kibiców piłkarskich kwestia nazwy pozostaje sprawą otwartą.

Czy plany uda się zrealizować jeszcze przed startem sezonu 2011-2012, pokaże najbliższa przyszłość.

www.poloniasparta.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group