Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 938
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat świdnicki: Ćwiczenia o kryptonimie „Tama 2016”

Piątek, 25 listopada 2016, 15:40
Aktualizacja: Sobota, 26 listopada 2016, 15:45
Autor: red
powiat świdnicki: Ćwiczenia o kryptonimie „Tama 2016”
Fot. KPP Świdnica
Komenda Powiatowa Policji w Świdnicy, wraz z innymi służbami, przeprowadziła na terenie naszego powiatu ćwiczenia dowódczo–sztabowe o kryptonimie „Tama 2016”. Ich celem było przygotowanie się do współdziałania, w przypadku zaistnienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, wymagających łącznego zaangażowania wielu służb.

O godz. 9:00 do Aresztu Śledczego w Świdnicy dociera informacja o ucieczce pięciu osadzonych, którzy w chwili zdarzenia świadczyli pracę poza terenem aresztu. Wymienieni przy użyciu skradzionego pojazdu przemieszczają się po drogach naszego powiatu, następnie z terenu kopalni granitu w gminie Strzegom dokonują kradzieży materiałów wybuchowych. Ich ostatecznym celem są obiekty tamy przy zbiorniku wodnym w Dobromierzu, które zamierzają wysadzić w powietrze. Docierając tam podkładają ładunki wybuchowe oraz przejmują zakładników w osobach pracowników tego obiektu, z którymi zabarykadowali się w jednym z pomieszczeń technicznych.

Tak, w największym skrócie, wyglądał scenariusz pierwszego etapu ćwiczeń.

W związku z powyższymi wydarzeniami do działania zostały zaangażowane siły i środki m.in. policji, służby więziennej, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego, czy Wydziału ds. Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy. W trakcie rozwoju sytuacji i uzyskiwania nowych informacji o sposobie i kierunkach działania sprawców, powołany został Sztab Kryzysowy skupiający przedstawicieli powyższych służb, na drogach wystawione były policyjne posterunki kontrolno-blokadowe, a funkcjonariusze Służby Więziennej podjęli działania pościgowe.

Ostatecznie wszystkie wymienione służby pojawiły się w okolicy zbiornika w Dobromierzu, gdzie przebywali zamachowcy wraz z zakładnikami. Negocjatorzy policyjni podjęli dialog ze sprawcami, po chwili jednak do akcji wkroczyła Grupa Reagowania Interwencyjnego siłowo wchodząc do obiektów zajmowanych przez terrorystów. Doszło do wymiany ognia i detonacji kilku ładunków wybuchowych. W efekcie podjętych działań uciekinierzy zostali zatrzymani, a zakładnicy uwolnieni. Rannym osobom pomocy medycznej udzielił zespół pogotowia ratunkowego. Ostatni z zamachowców usiłował uciec, co jednak zostało udaremnione poprzez skierowanie za nim w skuteczny pościg psa służbowego. Podłożone ładunki wybuchowe rozbroiła grupa rozpoznania minersko-pirotechnicznego. W celu dotarcia do materiałów podłożonych od strony zbiornika wodnego, wykorzystana została łódź Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobromierzu.

Zatrzymani zostali przekazani służbie więziennej, powstałe w wyniku detonacji materiałów wybuchowych pożary ugasiła jednostka straży pożarnej, a na miejscu czynności podjęła grupa dochodzeniowo-śledcza wraz z prokuratorem.

Po zakończeniu ćwiczeń, przedstawiciele kierownictwa wszystkich zaangażowanych służb dokonali podsumowania oraz omówienia wyników przeprowadzonych działań.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group