Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 598
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Cyber seniorzy

Sobota, 15 grudnia 2012, 16:06
Aktualizacja: 16:10
Autor: red.
Gmina Świdnica: Cyber seniorzy
Fot. użyczone
27 seniorów z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej może pochwalić się komputerowymi zdolnościami jakie zdobyli podczas projektu „Internet dla Starszaka”. Od dzisiaj wiele informacji o swoich pasjach i zainteresowaniach mogą znaleźć w internecie, który nie jest już dla nich tematem tabu.

- Wiele jest przyczyn dlaczego seniorzy nie korzystają z komputerów i Internetu - od braku potrzeby i motywacji do korzystania z sieci, po lęk przed tym medium. Dlatego chcieliśmy pokazać uczestnikom projektu różne możliwości wykorzystania nowych technologii oraz przekonać ich, że używanie komputera i internetu ułatwia osobom starszym funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom mogą stać się bardziej aktywni i samodzielni. Warsztaty „Internet dla Starsz@ka”, miały przekonać seniorów, że komputery i internet nie są „tylko dla młodych” - mówi Justyna Sara-Hryncyszyn, realizator projektu.

W dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego, umiejętność obsługi komputera, dostęp i sprawne posługiwanie się Internetem jest często niezbędne, aby w pełni móc uczestniczyć w życiu społecznym. Brak działań służących zapoznaniu się seniorów z nowymi technologiami może być szczególnie niebezpieczny i prowadzić do społecznego wykluczenia osób starszych. Problem „wykluczenia cyfrowego” w przypadku ludzi starszych jest coraz bardziej poważny. Poprzez Internet można obecnie uzyskać dostęp do wielu usług publicznych oraz informacji, które znacznie ułatwiłyby funkcjonowanie tej grupie osób. Z danych statystycznych wynika, iż spośród 13 mln Polaków po 50 roku życia, tylko 3 miliony korzysta z Internetu.

- Proponowany projekt pozwalał nam, osobom powyżej sześćdziesiątego roku życia poznawać i nowe narzędzie, za pomocą którego możemy realizować swoje pasje i hobby – wystarczy tylko odnaleźć interesujące nas strony czy wiadomości. Bez ponoszenia większych wydatków można być w stałym kontakcie z najbliższymi za pośrednictwem komunikatorów internetowych takich jak gadu-gadu czy skype. Jest to również skuteczny sposób na uniknięcie poczucia samotności i odizolowania od społeczeństwa - podkreślali zgodnie uczestnicy projektu, seniorzy z Grodziszcza i Bystrzycy Górnej.

- Projekt „Internet dla Starszaka” polegał na przeprowadzeniu warsztatów komputerowych dla seniorów mieszkających w miejscowości Bystrzyca Górna oraz Grodziszcze. Zajęcia odbywały się na świetlicach, gdzie osoby starsze mogły w dogodnych dla siebie warunkach oswajać się z komputerem i opanowywać umiejętności obsługi komputera. Zajęcia obejmowały zagadnienia z zakresu podstawowej obsługi komputera, głównie nauki korzystania z edytorów tekstu oraz jak wykorzystać Internet w celu wyszukiwania potrzebnych informacji i swobodnej komunikacji. Seniorzy zostali podzieleni na trzy dziewięcioosobowe grupy, a spotkania odbywały się raz w tygodniu dla każdej z grup łącznie 10 godzin, na świetlicach w Bystrzycy Górnej i w Grodziszczu. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał również pomoce dydaktyczne, z których powstał skrypt do nauki – mówi Justyna Sara-Hryncyszym, Latarnik Polski Cyfrowej.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy zaplanowali wspólne wyjście do kina. Wcześniej jednak muszą zarezerwować bilety. Oczywiście przez ….internet. będzie to praktyczne zastosowanie nabytych umiejętności, a przy okazji miła forma spędzenia czasu wolnego. Pierwsza grupa seniorów ma to już za sobą i jak się okazuje wcale nie było to takie trudne po odbyciu zajęć internetowych. Wielu z nich postanowiło poszerzyć zdobytą już wiedze, kupując sobie komputer, tak aby być w stałym kontakcie z uczestnikami warsztatów. Piszą do siebie emaile i nadal chcą być ON-LINE, bo jak sami mówią chcą czegoś więcej …

Projekt STOWARZYSZENIA NA RZECZ ROZWOJU I PROMOCJI WSI GRODZISZCZE „SZTAFETA POKOLEŃ”– współfinansowany jest z budżetu gminy Świdnica. Łączny koszt projektu wyniesie 15 tys. w tym 67% stanowi dotacja w formie wspierania realizacji zadania publicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group