Wtorek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 894
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Dobromierz: Cyfrowa gmina Dobromierz

Czwartek, 8 sierpnia 2013, 9:38
Aktualizacja: 9:39
Autor: red.
Gmina Dobromierz: Cyfrowa gmina Dobromierz
Fot. UG Dobromierz
Od kilku miesięcy w Gminie Dobromierz wdrażany jest projekt pn. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Dobromierz". Skierowany jest on do tej części mieszkańców gminy, którym z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej lub niepełnosprawności, zagraża problem wykluczenia informatycznego.

Beneficjentami stała się wybrana przez pracowników GOPS w Dobromierzu grupa 30 gospodarstw domowych z terenu gminy oraz 4 jednostki organizacyjne gminy.

Wartość projektu "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Gminie Dobromierz" opiewa na kwotę 383 188,41 zł, i jest w całości finansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach działania w ramach osi priorytetowej 8. "Społeczeństwo informacyjne-zwiększenie innowacyjności gospodarki", działanie 8.3. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu -eInclusion" Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Rozpoczęcie projektu możliwe było po wcześniej przeprowadzonej i opracowanej Analizie wykluczenia informatycznego w Gminie Dobromierz i Analizie finansowej do projektu.

Przeprowadzone analizy zobrazowały skalę problemu wykluczenia i wyłoniły grupę docelową projektu. W czerwcu w siedzibie GOKSIR odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne dla chętnych wzięciem udziału w projekcie. Zostały omówienia główne sprawy związane z realizacją zadania: przedstawiono cel projektu, regulamin uczestnictwa w nim, jak również projekt umowy użyczenia na sprzęt i dostawę.

W drodze przetargu nieograniczonego wyłoniony został wykonawca na zakup i dostarczenie sprzętu komputerowego. Mieszkańcy wytypowani do udziału w projekcie oraz jednostki podległe Wnioskodawcy, po podpisaniu umowy użyczenia, otrzymali sprzęt komputerowy wraz z pełnym oprogramowaniem operacyjnym i zabezpieczającym.

Z zapytań ofertowych, stawianych przez Wnioskodawcę, wytypowano firmę odpowiedzialną za usługę dostarczania Internetu, która przez okres 8 miesięcy będzie świadczona do 34 lokalizacji terenu Gminy Dobromierz oraz 1 łącze mobilne. Beneficjenci, przez czas trwania projektu, objęci są wsparciem technicznym, tzw. usługą eHelpDesk.

Dla celów informacyjnych jak również reklamowych opracowana została i uruchomiona strona internetowa projektu www.cyfrowagminadobromierz.pl. Jest ona na bieżąco administrowana, aktualizowana.

Uczestnicy projektu odbyli kurs szkoleniowy z podstaw obsługi komputera i Internetu. Kurs prowadziła wykwalifikowana kadra dydaktyczna, posiadająca kwalifikacje pedagogiczne (wykształcenie wyższe magisterskie) oraz doświadczenie w nauczaniu informatyki w szkole i poza nią. Celem szkolenia było nabycie przez uczestników umiejętności samodzielnej obsługi komputera, bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z zasobów Internetu,
w szczególności w zakresie poszukiwania informacji i wiedzy, korzystania z poczty elektronicznej, oraz w zakresie podstawowej obsługi programów pakietu Office.

Niewątpliwie założenia programowe i wieloletnia realizacja projektu wpłyną na zminimalizowanie problemu wykluczenia cyfrowego w Gminie Dobromierz. Dostęp do Internetu i nowoczesnych technik daje mieszkańcom szanse na zdobywanie wiedzy, umiejętności i własnych kompetencji, a co za tym idzie - podniesienie własnej samooceny i poprawy jakości życia. Postęp techniczny to również aktywizacja zawodowa wszystkich grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem osób bezrobotnych, zwiększony dostęp do rynku pracy i edukacji. Dla uczniów szkół objętych projektem nowe technologie informatyczne stwarzają możliwości zwiększenia zaangażowania i aktywności uczniów w proces nauczania, wzbudzenie zainteresowania wiedzą informatyczną i możliwość odkrywania własnych uzdolnień i zainteresowań.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group