Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 587
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mokrzeszów: Cyfrowa rewolucja w Mokrzeszowie

Sobota, 19 stycznia 2013, 0:11
Aktualizacja: 0:14
Autor: red.
Mokrzeszów: Cyfrowa rewolucja w Mokrzeszowie
Fot. użyczone
E–nauczyciel, e–szkoła, e–podręczniki. Cyfrowa szkoła to pierwszy krok do rewolucji w systemie nauczania, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. 23 stycznia o godz. 12.00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie zaprezentują swoje dotychczasowe osiągnięcia przy wykorzystaniu tablic interaktywnych, wizualizerów, laptopów i e–booków.

Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie znalazła się wśród 400 szkół w Polsce i 20 w województwie dolnośląskim zakwalifikowanych do pilotażowego „Rządowego programu rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - Cyfrowa szkoła". Wnioski złożyło aż 3507 publicznych szkół podstawowych uprawnionych do tego typu dofinansowania. Ale tylko 20 placówek oświatowych w woj. dolnośląskim może mówić o szczęściu, a wśród nich właśnie szkoła w Mokrzeszowie.

- Program opiera się na założeniu, że jednym z zasadniczych zadań współczesnej szkoły jest przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym, co oznacza, że powinni oni w szkole nabyć umiejętności posługiwania się TIK w procesie uczenia. Zadanie to ma być realizowane przez nauczycieli, którzy potrafią świadomie i umiejętnie wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w edukacji. Szkoła Podstawowa w Mokrzeszowie w ramach tego programu zakupiła m.in. 20 laptopów uczniowskich i 5 nauczycielskich z pełnym oprogramowaniem, w tym antykradzieżowym, 3 tablice interaktywne z projektorami, 2 projektory multimedialne oraz sprzęt pozwalający na bezprzewodowy dostęp do Internetu na terenie całego budynku. Program będzie realizowany do 31 sierpnia 2013 r. - mówi Małgorzata Urbanek, dyrektor szkoły.

Co to jest cyfrowa szkoła? To taka szkoła, w której uczniowie świadomie korzystają z nowoczesnych zdobyczy komputerowych technologii, gdzie nauczyciele są profesjonalnie przygotowani aby przy wykorzystaniu nowoczesnych.

Cyfrowa szkoła nie zastąpi od razu tradycyjnych podręczników, ale w wielu sytuacjach prowadzący zajęcia nauczyciele korzystają z elektronicznych e-booków. Każdy uczeń ma do dyspozycji komputer przenośny i może po zakończeniu zajęć, w bibliotece szkolnej z nich skorzystać – dodaje dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie.

- Program Cyfrowa Szkoła, to milowy krok w rozwoju edukacji młodego pokolenia. To zastąpienie tradycyjnej tablicy i kredy – nowoczesnymi multimediami. Pośrednio rzeczywistość wymusza na nas stosowanie nowych technologii. Dlatego trzeba uczyć młodych ludzi innych sposobów pozyskiwania wiedzy. Wierzę, że program przyspieszy proces unowocześniania polskiej szkoły. Należy jednak pamiętać aby nowe zdobycze techniki nie przesłoniły tego, co najważniejsze: nauczania i wychowania – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

W dniach 15-16.01.2013 r dyrektor Szkoły Podstawowej w Mokrzeszowie Małgorzata Urbanek wraz z koordynatorem Anitą Zawadą uczestniczyły w konferencji otwierającej projekt „Cyfrowa szkoła” , która odbyła się w Warszawie. Szkoła zakończyła pierwszy etap programu – zakupiła i zintegrowała sprzęt komputerowy. Kolejnym etapem jest wdrożeniu stosowania TIK w procesie nauczania i realizacja zadań wynikających Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2012 r .w sprawie warunków, form i trybu realizacji przedsięwzięcia dotyczącego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Wsparcia w tym zakresie ma dostarczyć uczestnictwo w projekcie realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji „Wdrożenie podstawy programowej kształcenia ogólnego w przedszkolach i szkołach”. Celem projektu jest zapoznanie dyrektorów i nauczycieli z dobrymi praktykami dotyczącymi wykorzystania TIK w szkołach, dzielenie się pomysłami, wsparcie koordynatorów w budowaniu sieci współpracy w szkole.

(UG Świdnica)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group