Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 1346
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czas na zwrot niechcianych prezentów

Poniedziałek, 28 grudnia 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:40
Autor: MaS
Region: Czas na zwrot niechcianych prezentów
Fot. archiwum
Znowu kolejna pidżama, mało gustowny krawat, nie ten zapach perfum, a może drugi egzemplarz tej samej książki? Niektóre z tych rzeczy może będzie można zwrócić – oczywiście, będzie to kosztowało trochę zachodu.

Podczas kiedy w krajach zachodnich, na przykład we Francji, wiele osób ruszy dziś do sklepu, by oddać podarunki, które się nie spodobały, w Polsce nie jest to ani powszechne, ani łatwe. - Zakupiony towar bez wad nie podlega zwrotowi, chyba że sprzedawca wyrazi na to zgodę. Najlepiej uzyskać od sprzedawcy właściwą adnotację na dowodzie zakupu: paragonie, rachunku; np. „towar może zostać zwrócony w ciągu 3 dni od daty zakupu” – mówi Danuta Mazur, powiatowy rzecznik konsumentów. - Generalnie klient nie może żądać, aby sprzedawca zaakceptował zwrot towaru i oddał pieniądze. W aktualnym stanie prawnym nie ma bowiem przepisu, który nakazuje sprzedawcy przyjęcie pełnowartościowego towaru i zwrócenie pieniędzy.

Trochę lepiej to wygląda, jeśli prezent został zamówiony przez Internet czy telefon lub nabyty u akwizytora. Wówczas można odstąpić od umowy w terminie 10 dni od chwili wydania rzeczy (w praktyce od otrzymania przesyłki przez kupującego) bez podawania przyczyny rezygnacji i zwrócić towar (nieużywany, oryginalnie zapakowany). Warunkiem jest to, aby sprzedający przez Internet był przedsiębiorcą (np. sklep internetowy), a nie osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, która na aukcji pozbywa się zbędnego przedmiotu.

Pamiętajmy też, że aby zwrócić towar, potrzebny jest paragon zakupu, którego na ogół nie wręcza się razem z prezentem... chociaż zdarza się, że w drodze wyjątku osoba kierująca sklepem zgadza się na przyjęcie zwrotu lub dokonanie wymiany nawet wtedy, kiedy klient go nie posiada. - Podstawowa zasada, która uchroni przed kłopotami, nerwami i stresem, to dokładne przemyślenie zakupów, a w przypadku prezentów - uzgodnienie ze sprzedawcą możliwości zwrotu, albo skonsultowanie z obdarowywanym, co chciałby dostać. – mówi pani rzecznik. Może się zdarzyć, że kierownictwo sklepu zgodzi się na wymianę.

Kłopot z niechcianymi prezentami to przykład tylko jednego tematu, jaki przewija się od blisko 10 lat przez biuro Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Sprawy i problemy, zgłaszane Rzecznikowi, dotykają przeróżnych dziedzin i zagadnień życia codziennego. Generalnie dotyczą towarów i usług nabywanych przez osoby fizyczne do celów prywatnych (nie związanych z pracą zawodową, czy też prowadzoną działalnością gospodarczą .

Rzecznik przyjmuje konsumentów w Starostwie Powiatowym w Świdnicy: poniedziałki od 9.00. do 13.00., wtorki od 11.00. do 13.00, czwartki od 9.00 do 13.00. Ponadto można korzystać z drogi internetowej: prk@powiat.swidnica.pl

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group