Poniedziałek, 17 stycznia
Imieniny: Antoniego, Jana
Czytających: 632
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czas zacząć Dolnośląski Festiwal Tajemnic

Piątek, 16 sierpnia 2013, 11:17
Aktualizacja: 11:35
Autor: red.
Region: Czas zacząć Dolnośląski Festiwal Tajemnic
Fot. organizator
I Dolnośląski Festiwal Tajemnic to najciekawsze wydarzenie historyczno – popularnonaukowe w sezonie, skierowane przede wszystkim do fascynatów dawnych dziejów, osób spragnionych wiedzy i poszukiwaczy przygód.

Różnorodny wachlarz tematyczny prelekcji połączony z licznymi badaczami to niezwykła okazja, by poznać najmocniej skrywane tajemnice z naszego regionu (a więc województwa słynącego z niewyjaśnionych sekretów i tzw. "białych plam"). Organizatorzy przygotowali ponad 25 wykładów i 15 projekcji (w tym widowiskowy film "Nosferatu" z muzyką na żywo), sprowadzili nieudostępnianą turystom wystawę Muzeum Medycyny Sądowej oraz przewidzieli szereg tak wspaniałych atrakcji dodatkowych jak inscenizacje historyczne, podniebne pokazy lotnicze, ucztę historyczną czy lekcje poszukiwawcze. Scenerią dla tych wszystkich niezwykłych wydarzeń zostanie Zamek Książ w Wałbrzychu, obiekt, który przez swoją drugowojenną przeszłość nierozerwalnie kojarzy się z zaginionymi w wojennych zawieruchach skarbami Dolnego Śląska.

Festiwal stanowi autorski projekt Joanny Lamparskiej, dziennikarki i podróżniczki, autorki wielu książek o tajemnicach Dolnego Śląska, od kilkunastu już lat promującej region dolnośląski. W zamierzeniu organizatorki wydarzenia, dzięki przedstawieniu zagadnień związanych z zaginionymi skarbami kultury w sposób ciekawy, przystępny, prowokujący do myślenia i przede wszystkim kompleksowy, festiwal ma na celu zwiększenie zainteresowania turystów krajowych i zagranicznych Dolnym Śląskiem.

Impreza została zaplanowana na 16-18 sierpnia 2013 roku jako trzydniowe (piątek, sobota, niedziela) spotkania z osobami zajmującymi się od lat poszukiwaniami zaginionych skarbów i zabytków, tajemnicami Dolnego Śląska i jego historią. Wśród prelegentów znajdą się naukowcy, dziennikarze, autorzy książek, eksploratorzy i przewodnicy.

Trzon festiwalu będą stanowić prelekcje zaproszonych gości, przeplatane projekcjami filmów dokumentalnych o zaginionych skarbach kultury i tajemnicach dolnośląskich. Wykładom oraz pokazom filmów towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje, takie jak: prezentacja sprzętu eksploracyjnego, widowiska historyczne, wystawa o dolnośląskich zamkach oraz pokazy pirotechniczne i akrobacje powietrzne.

Festiwal jest adresowany do mieszkańców Dolnego Śląska oraz osób spoza regionu interesujących się historią, kulturą oraz tajemnicami Dolnego Śląska. Ma charakter popularnonaukowy i planowany jest jako wydarzenie cykliczne, wpisujące się na stałe w kalendarz wydarzeń kulturowych na Dolnym Śląsku.

Organizatorami festiwalu są Ośrodek Badań Historycznych i Krajoznawczych „ProSilesia” oraz Zamek Książ w Wałbrzychu Spółka z o.o. Dyrektorem festiwalu jest Joanna Lamparska, koordynatorem ds. marketingu jest Anna Pytel, organizację festiwalu koordynuje Piotr Kałuża.

Partnerami festiwalu są: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Urząd Miasta Wałbrzych, Zamek Książ w Wałbrzychu oraz Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Patronat medialny zapewniają: Money.pl – największy w Polsce portal biznesowy oraz miesięczniki „Focus” i „Focus Historia”, „Gazeta Wyborcza”, „Traveller National Geographic” i „Radio Wrocław”.

Sponsorami Festiwalu są: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Projekt Arado w Kamiennej Górze, Agencja Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, Kościół Pokoju w Świdnicy, firma KAROKA Katarzyna Roth-Kłudka, Urząd Miasta Kamienna Góra, Silesia Events, IConcept - PR& Interactive, Anons Press- Agencja Reklamowa.

PROGRAM IMPREZY: http://www.ksiaz.walbrzych.pl/default/images/program-ft.jpg

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group