Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Czujesz się patriotą?

Niedziela, 7 listopada 2010, 10:23
Aktualizacja: 10:59
Autor: KO
Świdnica: Czujesz się patriotą?
Maciek
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Po 123 latach rozbiorów Polska odzyskała w 1918 r. niepodległość. Z tej okazji 11 listopada czcimy Święto Niepodległości. Ale czy jesteśmy patriotami?

O to zapytaliśmy przechodniów. Czy czują się patriotami, czym według nich jest patriotyzm? Czy kibicują polskim drużynom sportowym, czy z okazji Święta Niepodległości wywieszają flagę narodową?

Maciek: - Czuję. Objawia się to w tym, co się czuje w sercu, w miłości do Ojczyzny. Mam flagę i wywieszam podczas Święta Niepodległości. Znam cztery zwrotki hymnu państwowego.

Karol: - Czuję się patriotą. Jak się to objawia? Kibicuje się na meczach różnych. Flagi nie mam. A gdybym sobie przypomniał, to chyba też znałbym cztery zwrotki hymnu.

Michał: - Myślę, że tak. Jestem Polakiem,jestem z tego dumny. Nie jestem kibicem, ale kibicuję, gdy gra reprezentacja.

Wiesław: - Oczywiście. Jak się to objawia? Całym moim życiem. Od kiedy byłem dorosły: uczestniczyłem już w 1970 roku w strajku na Wybrzeżu. Nawet siedziałem za komuny. Działam w Solidarności. Tradycje mam wspaniałe. Mój dziadek, ojciec mojej mamy, Antoni Nawrocki, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej i otrzymał krzyż Virtuti Militari. Dał mi go przed śmiercią.

Daniela: - No jestem. Ale co to teraz znaczy „patriota”? Ja nie wywieszam flagi, bo mieszkam w budynku, gdzie mieszka czternaście rodzin, a mam siedemdziesiąt cztery lata. I nikt nie wywiesza.

Katarzyna: - Trochę. A co to znaczy? To znaczy, że jestem związana z Ojczyzną. Urodziłam się tutaj. Jestem dumna, że jestem Polką.

Aleksandra: - Tak. Jestem związana z Polską, urodziłam się tutaj. W szkole uczestniczę w uroczystościach różnych.

Emilia: - Jestem. To znaczy, że mieszkam w Polsce, chodzę do szkoły polskiej, trochę znam historię Polski. Lubię historię.

Klaudia: - Tak. Jestem związana z Ojczyzną. Urodziłam się tu, mieszkam. I nie chcę nigdzie emigrować, bo Polskę lubię.

Damian, Oliwier i Piotrek: - Wiemy, że flaga Polski jest biało-czerwona, że godło to orzeł biały. Kochamy Ojczyznę, bo jest dla nas dobra. Możemy się uczyć, bawić, mówić językiem polskim. Możemy żyć wolno. Nie chcemy żyć w innym kraju, bo Polska jest najlepsza.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group