Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 944
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świebodzice: Czytelnicze porozumienie

Niedziela, 10 grudnia 2023, 9:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 grudnia 2023, 10:48
Autor: red
Świebodzice: Czytelnicze porozumienie
Fot. UM Świebodzice
Do niezwykle ważnego wydarzenia doszło w czwartkowe popołudnie w dniu 08.12.2023 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świebodzicach.

Wtedy to właśnie w Oddziale Dziecięcym w obecności Burmistrza Miasta Świebodzice Pawła Ozgi, członka Komisji Oświaty Wychowania i Kultury Jana Klepca, Prezez Związków Zawodowych Nauczycieli Urszuli Kruczek, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sybiraków Elwiry Kirklo-Rusek, nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego Małgorzaty Krawczyk i nauczyciela-bibliotekarza Ewy Tadeuszak oraz rodziców i uczniów SP nr 1 podpisano porozumienie o współpracy. Dotyczyło ono pilotażowego, innowacyjnego projektu czytelniczego pod nazwą „Bajki Poczytajki”, którego zadaniem jest promocja czytelnictwa na terenie Gminy Świebodzice.

Warto, aby świebodziczanie przeczytali kilka słów o tym przedsięwzięciu.

Wszystko zaczęło się od pomysłu nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego SP nr 1, pani Małgorzaty Krawczyk. Autorką projektu stała się dyrektor szkoły Elwira Kirklo-Rusek. Jak ustalono rolę organizatora przejęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej. Całość porozumienia opracowała dyrektor świebodzickiej biblioteki Beata Wiciak. Na miejsce, gdzie będzie się dokonywać promocja czytelnictwa wyznaczono Oddział Dziecięcy przy ul. Wolności 23. Ciężar wykonania zadania będzie spoczywał na młodszym bibliotekarzu Annie Ciochoń, młodszym bibliotekarzu Annie Jakimowskiej, a rolę koordynatorów odgrywać będzie Małgorzata Krawczyk i Ewa Tadeuszak ze Szkoły Podstawowej nr 1. Użytkownicy, to uczniowie klasy I SP nr 1. Porozumienie obowiązuje od grudnia 2023 r. do czerwca 2024 r., gdzie dzieci będą uczęszczały na zajęcia 1x w miesiącu.

Przedsięwzięcie zawiera plan spotkań, wymienia metody jakimi będzie realizowane, a także wymienia cele projektu wśród których możemy przeczytać m.in.:

Poznanie wartościowych,
Rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
Rozwój wyobraźni,
Pobudzenie wyobraźni
Rozwijanie umiejętności komunikacji i współpracy w grupie.
Do odpisania innowacyjnego projektu promującego czytelnictwo pomiędzy świebodzickimi placówkami mogło dojść dzięki temu, że biblioteka po przeprowadzonej modernizacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2021–2025” posiada wszelkiego rodzaju narzędzia: niezwykle przyjazną przestrzeń, kompletne wyposażenie multimedialne (ale i nie zapominając o tradycyjnym, co jest niezwykle ważne w świecie zdominowanym przez technologię), a kończąc na zasobach ludzkich czyli wykształconej i kompetentnej kadrze bibliotecznej.
Co ważnego jest w tym porozumieniu, że nazwano go innowacyjnym?

Co prawda nic nie stało na przeszkodzie, by go zrealizować w bibliotece szkolnej, ale dzięki współpracy z instytucją kultury na terenie miasta szkoła podejmując działania edukacyjne „wychodzi” poza mury szkoły. Dzieci mają możliwość do poznania nowej przestrzeni, nauczenia się korzystania z oferty na terenie miasta, przyzwyczajają się do kontaktu z osobami dorosłymi (np. paniami bibliotekarkami) spoza znanego im środowiska. Należy wierzyć, że jako ludzie dojrzali ze swobodą i obyciem odnajdą się w podobnych instytucjach, nie tylko na terenie własnego miasta, ale wszędzie tam, gdzie „rzuci” ich los, a świat wkoło będzie w ich odczuciu znany i przyjazny.

Szczególne słowa uznania dla takiego punktu widzenia wyraził dla dyrektor SP nr 1 im. Sybiraków Elwiry Kirklo-Rusek jak i nauczycielki nauczania wczesnoszkolnego Małgorzaty Krawczyk oraz dyrektor MBP w Świebodzicach, Burmistrz Miasta Świebodzice Paweł Ozga, dziękując za podjęcie realizacji projektu „Bajki Poczytajki”.

„Tak w życie powinny wprowadzać dzieci zarówno szkoła jak i takie instytucje kultury jaką jest biblioteka. Placówki te powinny wspomagać rodziców w kształceniu i wychowaniu swoich pociech”

W czasie pierwszego spotkania nastąpiło uroczyste pasowanie na Czytelnika Oddziału Dziecięcego biblioteki. Radny Jan Klepiec wręczał specjalnie przygotowane przez bibliotekarki zawieszki, a prezes Związków Zawodowych Nauczycieli wręczała Dyplomy Czytelnika. Obrzędu pasowania dokonała dyrektor SP nr 1 Elwira Kirklo-Rusek.

Po części oficjalnej przyszedł czas na poczęstunek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom dzieci klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sybiraków za przepyszne wypieki własnej roboty. Takie „pogaduchy” przy domowym cieście sprzyjają stworzeniu rodzinnej atmosfery i pozwalają na podzielenie się wrażeniami z wydarzenia.

Porozumienie ma charakter pilotażowy, ale mamy nadzieję, że w ślad za SP nr 1 „pójdą” pozostałe placówki oświatowe, wszak biblioteki, a co za tym idzie książki są oknem na świat. Warto dać dzieciom tę szansę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group