Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 1061
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Dąb pamięci

Sobota, 28 września 2019, 9:50
Aktualizacja: 10:07
Autor: red
Krzyżowa: Dąb pamięci
Fot. użyczone
27 września, przed bramą Fundacji „Krzyżowa", Helmuth Caspar von Moltke – syn Helmutha Jamesa i Freyi von Moltke, właścicieli majątku w Krzyżowej i członków Kręgu z Krzyżowej, w obecności współzałożycieli Fundacji – o. Adama Żaka SJ i Annemarie Cordes, zasadził Dąb Pamięci. Było to symboliczne wydarzenie pokazujące dwa wymiary historii Krzyżowej – tej związanej z Kręgiem z Krzyżowej i tej, która wiąże się z powstaniem Fundacji.

Drzewo, które w piątkowe przedpołudnie zasadził Hemuth Caspar von Moltke, zastąpiło stary dąb, które ze względu na zły stan musiał zostać usunięty. To właśnie na nim w sierpniu 1946 r., na polecenie Starosty Świdnickiego, przybito listę mieszkających jeszcze w Krzyżowej Niemców. Mieli oni w ciągu trzech dni opuścić wieś i udać się, podobnie jak ich rodacy mieszkający w tej okolicy, do Gracowic, skąd zostali przetransportowani do różnych stref okupacyjnych ówczesnych Niemiec.

- To drzewo miało szczególne znaczenie. Rosło długo, widzieli je wszyscy mieszkańcy, którzy przychodzili do znajdującego się obok kościoła. Sadzimy nowy dąb w ten symboliczny sposób, bowiem chcemy pokazać, czym jest Fundacja – miejscem, które łączy ludzi, łączy Polaków, Niemców, łączy nas we wspólnej refleksji o historii, ale też łączy naszą wspólną pracę na rzecz przyszłości – powiedział podczas uroczystości dr Robert Żurek, dyrektor zarządzający Fundacji „Krzyżowa".

Helmuth Caspar von Moltke zasadzając młode drzewo wspominał to, które stało tu, kiedy był małym chłopcem. Patrząc na nowy dąb podkreślił: - Mam nadzieję, że za 80 lat ten dąb nadał będzie rósł w tym miejscu.

Rok 2019 jest dla Fundacji „Krzyżowa" czasem Jubileuszy – 30-lecia Fundacji oraz 30. rocznicy Mszy Pojednania. Zasadzenie Dębu Pamięci wpisuje się w kalendarz wydarzeń związanych z upamiętnieniem tych ważnych rocznic.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group