Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Daisy” ponownie na Zamku Książ

Wtorek, 15 listopada 2011, 10:58
Aktualizacja: Środa, 16 listopada 2011, 7:44
Autor: PAW
Wałbrzych: „Daisy” ponownie na Zamku Książ
Fot. organizatorzy
Już 23 listopada o godz. 18:00 Zamek Książ stanie w światłach reflektorów, a Salę Balową pokryje czerwony dywan. Właśnie w tym miejscu bowiem odbędzie się premiera filmu "Daisy", dzieła o niepokornej Księżnej, która już dawno podbiła serca wałbrzyszan.

Co wiemy dziś o Księżnej Daisy? Czego do teraz nie udało się ujawnić? Dokument fabularyzowany o jednej z najbardziej malowniczych postaci Zamku Książ bez wątpienia wyjaśni wiele z tych niejasnych kwestii.

Brytyjska arystokratka była ozdobą salonów europejskich, fascynując mężczyzn już od momentu przekroczenia progu pomieszczenia. Inteligentna, oczytana, pełna temperamentu, nie bała się występować w sprawach uważanych wówczas za typowo męskie. Ku przerażeniu męża, Jana Henryka XV, teściów i innych członków niemieckiej elity, łamała ustalone zasady: potrafiła zmienić konwencję stroju, zaprosiła ogrodnika z Newlands, by stworzył dla niej tajemniczy, angielski ogród w Książu, zaprojektowała wystrój hotelu w Szczawnie-Zdroju.

Jednocześnie dostrzegała biedę ludzi na Śląsku i ich zniewolenie przez Prusy. Walczyła o poprawę bytu biednych, włączając się tym samym w przedsięwzięcia niestosowne dla niemieckiej księżnej. Zakładała przychodnie dla pracujących matek, szkoły koronkarskie, z których wyroby przeznaczała na cele charytatywne, a także ochronki i szpitale. Miała też odwagę krytykować absurdalne i kosztowne plany budowlane męża oraz wydatki na służbę, której liczba dziwiła ją i przerażała.

Produkcja została zrealizowana przez Telewizję Polską Oddział we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ujęcia do filmu o losach niezwykłej księżnej kręcono nie tylko na Zamku Książ, ale również na Zamku w Pszczynie, w Szczawnie-Zdroju, w Pałacu Jedlinka, w Świebodzicach i Włodarzu.

”Prawdziwa" historia księżnej ożyje na naszych oczach, w filmie bowiem fakty przeplatają się ze wspomnieniami żyjących jeszcze członków rodziny i przyjaciół Daisy. Świadkowie niezwykłych losów brytyjskiej arystokratki wyjawią nam coś więcej niż tylko kilka tajemnic - ich refleksje stworzą wielowymiarowy obraz jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group