Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 988
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Darmowe badania – bezcenne zdrowie

Środa, 23 października 2013, 10:06
Aktualizacja: 12:28
Autor: red.
Gmina Świdnica: Darmowe badania – bezcenne zdrowie
Fot. użyczone
1 ambulans Fundacji Ronalda Mc Donalda, 2 dni, 308 badań i 123 przebadanych dzieci to bilans akcji „Nie nowotworom u dzieci” w gminie Świdnica.

Program organizowany przez Fundację Ronalda McDonalda przy współudziale wójt gminy Świdnica Teresy Mazurek oraz dyrektor przedszkola w Witoszowie Dolnym Renaty Piotrowskiej cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Już w pierwszym dniu zapisów odebrano ponad 500 telefonów, a listy zapełniono w pierwszych godzinach rejestracji.

W akcji badań USG, w których kluczową rolę odgrywa specjalistyczny ambulans Fundacji, zbadano już tysiące dzieci. W miniony piątek i w sobotę (18 i 19 października br.) w Witoszowie Dolnym i w Pszennie przebadano 123 dzieci z terenu gminy Świdnica. Jak wynika z raportu sporządzonego po akcji, tego typu badania okazały się bardzo przydatne. Aż 34 rodziców zostało skierowanych ze swoimi dziećmi na konsultacje do takich specjalistów jak: chirurg, endokrynolog, pediatra, nefrolog, a także na badania kontrolne USG i laboratoryjne.

Niecodzienną atmosferę zabawy w gabinecie lekarskim tworzył specjalny Gość- Ronald McDonald. Swymi magicznymi sztuczkami, uśmiechem i burzą czerwonych włosów rozweselał małych i dużych. Nieocenioną pomocą w badaniach niosły również wolontariuszki : Jola, Justyna, Julia, Sandra, Magda i Natalia, które przyjmowały małych pacjentów, współpracowały z lekarzami i służyły ciepłym słowem i wsparciem. W piątek swoją pomocą służyła również wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, która miała okazję nie tylko uczestniczyć w badaniach, ale również rozmawiać z lekarzami o potrzebach edukacji zdrowotnej i promocji zdrowego stylu życia.

- Profilaktyka onkologiczna to najważniejszy krok na drodze do zdrowia, ale choć świadomość na temat jej roli rośnie, to w Polsce ciągle za mało osób zgłasza się na badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka. . Kształtowanie więc właściwych zachowań prozdrowotnych należy już zacząć od najmłodszych lat. Dlatego też gmina tak czynnie włączyła się w ogólnopolską akcję, do której przygotowania trwały od 2 lat. Na powstanie ok. 70% nowotworów mają wpływ szkodliwe czynniki środowiska oraz nieprawidłowe nawyki. W przypadku choroby nowotworowej profilaktyka jest więc szczególnie istotna. Najważniejsze to zdawać sobie sprawę z tego, co nam szkodzi, i w miarę możliwości unikać kontaktu z czynnikami rakotwórczymi – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.

Badanie USG, które były bezpiecznym i bezbolesnym sposobem na dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych dzieci, przeprowadzono bezpłatnie. Całkowity koszt badań przesiewowych wyniósł ponad 8200 zł i był wydatkowany w ramach profilaktyki zdrowotnej.

Fundacja Ronalda McDonalda, założona w 2002 roku, to organizacja pożytku publicznego, należąca do większej całości, pracującej w 57 krajach organizacji charytatywnej Ronald McDonald House Charities. Fundacje na całym świecie łączy jeden wspólny mianownik - pomoc dzieciom, między innymi poprzez programy medyczne.
W Polsce głównym projektem Fundacji jest ogólnopolski program „Nie nowotworom u dzieci”. Fundacja stawia na poprawę wczesnej wykrywalności chorób nowotworowych u najmłodszych, organizując badania USG, szkoląc lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz inwestując w wydawnictwa propagujące aktualną wiedzę w dziedzinie onkologii.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group