Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1315
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Debata radnych nad projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom

Czwartek, 23 lutego 2012, 8:54
Aktualizacja: 17:47
Autor: red
Strzegom: Debata radnych nad projektem Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom
Fot. użyczone
W debacie, zorganizowanej w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu w dn. 21 lutego br. spotkali się przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej, pracownicy urzędu i projektant Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom, by wspólnie odnieść się do proponowanych zmian w projekcie, znaleźć konsensus i w drugiej połowie marca ostatecznie zatwierdzić projekt.

Na wstępie spotkania burmistrz ustosunkował się do wcześniejszych debat i konsultacji społecznych, dotyczących zmian w projekcie Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom, a konkretnie w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych i poszerzenia obszarów pod eksploatację granitu. Konsultacje społeczne dały pogląd na stanowisko społeczeństwa na powyższy temat.

Odsunąć przemysł jak najdalej od miasta i wsi- tak najkrócej można podsumować stanowisko społeczeństwa i radnych, wśród których wywiązała się żywiołowa dyskusja.

Pan Fabian Jaskólski, planista poinformował, że od 1 stycznia 2012r. ustawa nakłada obowiązek oznaczania na mapie nie tylko terenów górniczych, ale również udokumentowanych złóż. -To, co zostało zaakceptowane przez społeczeństwo w toku dyskusji, uwzględniono już w projekcie. Tereny górnicze znacznie okrojono i zmniejszono- zaznaczył. Radnych interesowało przeznaczenie terenów położonych w kierunku Legnicy, a konkretnie terenu sąsiadującego z byłym POM- em, ponieważ jest on położony w pobliżu parku krajobrazowego Góry Krzyżowej. -Jest to jeden z ładniejszych terenów w Strzegomiu -podkreśliła radna Maria Michalec i zgłosiła uwagę odnośnie przeznaczenia tego terenu w projekcie studium pod produkcję, proponując zabudowę mieszkaniową.

- Teren ten został przeznaczony na działalność gospodarczą, produkcję i usługi - odpowiedział planista. -Nie możemy tak bez końca się spierać, bo nigdy tego projektu nie zamkniemy- zripostował burmistrz i pokreślił, że im szerzej określimy przeznaczenie terenu, tym łatwiej później realizować określone na nim zadania.

Złożono 4 wnioski o ujęcie w studium na terenie Strzegomia lokalizacji obiektów wielko powierzchniowych powyżej 2000m2 tj. konkretnie przeznaczonych na budowę galerii i marketów. Wnioski dotyczyły terenu zlokalizowanego po prawej stronie ul. Legnickiej przy wyjeździe na Wieśnicę, przy wyjeździe na Świdnicę oraz przy ul. Legnickiej w okolicach kotłowni i terenu przylegającego do ul. Paderewskiego, ul. Bankowej i Al. Wojska Polskiego.

- Uważam, że nie można ograniczać budowy marketów w tak drastyczny sposób, jak u nas. Okoliczne gminy przyjęły wszystkie możliwe markety. Taka nasza oaza spowoduje, że mieszkańcy gminy i tak pojadą do marketów, tylko gdzie indziej. Natomiast my stracimy miejsca pracy, bo w takim markecie pracuje po trzydzieści kobiet. Do tego dochodzi jeszcze podatek od nieruchomości. Obiektywnie stwierdzam, że miasto powinno rozwijać się także handlowo- powiedział burmistrz. W tym temacie prowadzone były szeroko zakrojone dyskusje z radnymi.

Dyskusja powinna się zakończyć do 23 marca br., ponieważ w tym terminie należy na piśmie złożyć wszelkie uwagi do projektu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Strzegom.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group