Sobota, 6 czerwca
Imieniny: Danuty, Dominiki
Czytających: 421
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Debiut Gospodarczy odwołany– będą zmiany w przyszłych edycjach

Wiadomości: Świdnica
Czwartek, 24 listopada 2011, 13:04
Aktualizacja: 13:08
Autor: red
Fot. archiwum
Konkurs „Debiut Gospodarczy” nie może dotyczyć tylko mieszkańców miasta, tak wynika z opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W związku z tym miasto nie może rozstrzygnąć obecnej edycji konkursu.
– To wielka szkoda, ale dyrektywy unijne są dla nas nieubłagane. Tym samym musimy zrezygnować z głównego założenia konkursu, który polegał na wsparciu dla świdniczan, którzy chcą w naszym mieście rozpocząć działalność gospodarczą. Nie ma znaczenia, że chcemy pomagać mieszkańcom naszego miasta, co jest dla wszystkich oczywiste. Takie są wytyczne Komisji Europejskiej i pola do dyskusji tu nie ma – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.

„Debiut Gospodarczy” to konkurs, który promował przedsiębiorczość i wspierał ciekawe pomysły. Przez lata taka forma aktywizacji polegała na dofinansowaniu części kosztów inwestycji i wyposażenia stanowisk pracy związanych z rozpoczęciem działalności gospodarczej przez uczniów oraz absolwentów szkół, a także studentów i absolwentów szkół wyższych oraz pomocy w uruchomieniu działalności gospodarczej. W pierwszej fazie konkursu debiutanci otrzymywali nawet lokale na swoją działalność. Kwotą ponad 190 tys. zł miasto wsparło kilkanaście pomysłów świdniczan. Te zasady muszą być jednak zmienione. Przede wszystkim ograniczenie konkursu do mieszkańców Świdnicy, co spotkało się niedawno z zastrzeżeniami ze strony kontrolera Najwyższej Izby Kontroli, który przedstawił opinię UOKiK-u. Mówi ona, że „(...)Komisja Europejska uznała, że w jej ocenie zamieszczanie w uchwałach gmin postanowień ograniczających udzielanie pomocy w związku z zatrudnieniem osób zameldowanych w danej gminie, stanowi naruszenie zasady swobodnego przepływu pracowników (...)”.
To zmusiło miasto do odwołania tegorocznej edycji konkursu.

– Uczestnikom konkursu należą się przeprosiny, ale to sytuacja od nas niezależna. Ze względu na to, że konkurs jest ważny dla młodych ludzi i cieszy się sporym zainteresowaniem, planujemy zmienić warunki i uzyskać wszelkie uzgodnienia oraz ruszyć z nową edycją. Niezależne od nas formalności zajmą kilka miesięcy – dodaje wiceprezydent Skórski.

Oficjalne pisma zostały rozesłane do uczestników konkursu.

Stefan Augustyn rzecznik prasowy
Urzędu Miejskiego w Świdnicy

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Świebodziczanin 24-11-2011 14:43
I bardzo dobrze Unia ucięła gałązkę.... Jakim prawem Świdnica rozdaje fundusze swoim wieśniakom , które należą do powiatu dla wszystkich a nie tylko dla Świdniczan. Jeszcze powinni oddać to co zabrali niezgodnie z prawem z poprzednich edycji , jakim prawem Świdnica ..... za kasę dla regionu , są jeszcze inne miasta oprócz za piziałej Świdnicy.
~ 24-11-2011 20:28
Nie kumasz?Na Wojtka glosuja tylko swidniczanie.
~ 24-11-2011 21:14
Od kiedy to kasa miasta Świdnica należy do powiatu wieśniaku ze Świebodzic ??? Jak na Waszym zadupiu nic nie potraficie sami zorganizować to nie miejcie do nas żalu lecz do własnego sołtysa !
~Świebodziczanin 25-11-2011 11:43
No właśnie unia was powstrzymała od kolejnych machlojek przykład jest tu w artykule, wzbogacacie się z czyjejś kieszeni , bo sami dojść nie potraficie do czegoś , Świdnica tylko potrafi żerować na regionie, miejsca pracy też zabieracie bo pracujecie we Wrocławiu i Wałbrzychu i jest was tam bardzo dużo.
~ 25-11-2011 16:40
Ale jesteś głupi

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group