Niedziela, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Diamentowy Lityński, honorowy Jurcewicz

Sobota, 28 maja 2011, 9:18
Aktualizacja: 10:16
Autor: KO
Świdnica: Diamentowy Lityński, honorowy Jurcewicz
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Łączy ich przyjaźń i nic nie dzieli. Od lat wspierają się nawzajem, choć są z dwóch różnych światów. Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich nagrodziło Jana Lityńskiego i Stanisława Jurcewicza.

Diament Wolności, nagroda dla ludzi, którzy przyczynili się do wywalczenia wolności demokratycznej i gospodarczej oraz kontynuowali pracę nad nią, tym razem trafił do Jana Lityńskiego, wieloletniego posła z okręgu wałbrzyskiego, dziś doradcy prezydenta do spraw kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi. Ale przyznało mu ją gremium ani nie partyjne, ani nie polityczne – Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich.

– Powszechnie uważa się, że niedobrze jest politykom czy samorządowcom spotykać się z przedsiębiorcami, bo to może rodzić działania korupcyjne – mówił wczoraj podczas uroczystego spotkania Edward Szywała, prezes SPiKŚ. – My jednak staramy się spotykać z politykami, a wielu z nich jest naszymi przyjaciółmi.

O tym, że przyjaźń jest najważniejszą w życiu rzeczą, przekonywał laureat Diamentu Wolności. – Gdy pracowałem tutaj, w okręgu świdnicko-wałbrzyskim, poznałem wielu przyjaciół – mówił Lityński po odebraniu nagrody. - Wielu z nich siedzi tutaj, na tej sali. Przyjaźń w życiu jest najważniejsza.

Przyjaźń, zdaniem ministra, to podstawa do budowania siły kapitału ludzkiego. – Dziś obserwujemy nędzę polskiej polityki, widać barierę między społeczeństwem a politykami, widać brak zaufania – ubolewał Jan Lityński. – Wasze stowarzyszenie buduje to zaufanie, tę współpracę, zmniejsza poziom politycznej frustracji. Tutaj przewinęli się ludzie różnych opcji, bo państwo w swojej działalności przełamujecie barierę braku zaufania.

Jan Lityński otrzymał Diament Wolności z nominacji, które przekazali pierwsi laureaci tej nagrody – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tadeusz Mazowiecki, Leszek Balcerowicz, Adam Michnik i Władysław Frasyniuk. Ale ostatecznie tę kandydaturę wybrał pełniący rolę kapituły Klub 25, wewnętrzny elitarny organ SPiKŚ.

– Tylko jedna osoba wybrała kogoś innego. Pozostali wszyscy głosowali za Jankiem – mówił w hotelu Piast-Roman Edward Szywała.

Wczorajsza uroczystość była też okazją do uhonorowania innej ważnej dla SPiKŚ osoby. Osiemnastym członkiem honorowym stowarzyszenia został senator Stanisław Jurcewicz.

– Przyznaliśmy do tej pory siedemnaście tytułów członka honorowego. Otrzymali je między innymi profesor Leszek Balcerowicz, Tadeusz Syryjczyk i Marek Borowski. To tytuł niezależny od opcji politycznych – mówił Edward Szywała. – Nasza przyjaźń z senatorem zadzierzgnęła się, gdy otwierał w Świdnicy swoje biuro i trwa nadal. Wspieramy się wzajemnie.

Senator Jurcewicz był wyraźnie wzruszony wyróżnieniem – szczególnie, że odebrał je w towarzystwie członka honorowego SPiKŚ z numerem jeden, Jana Lityńskiego.

– Nie ukrywam, że to jest dla mnie duże wyróżnienie, docenienie tej naszej wspólnej pracy, często pro publico bono – powiedział Stanisław Jurcewicz dodając, że znalezienie się w gronie tak zacnych osób uhonorowanych tytułami honorowymi jest wielkim zaszczytem.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group