Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 703
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Strzegom: Dla dobra sołectw

Poniedziałek, 17 kwietnia 2023, 17:56
Autor: red
Gmina Strzegom: Dla dobra sołectw
Fot. UM Strzegom
Mamy już upragnioną wiosną, a wraz z jej nastaniem warto wymienić kilka najważniejszych inwestycji, które są aktualnie – lub za chwilę będą – realizowane na terenie sołectw gminy Strzegom. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdecydowaną większość z nich nie udałoby się w ogóle rozpocząć bez wsparcia finansowego z zewnątrz – głównie z budżetu państwa.

We wsiach Grochotów i Skarżyce właśnie kończy się zakrojona na szeroką skalę budowa kanalizacji sanitarnej. Strzegomskiemu samorządowi udało się pozyskać blisko 7 mln zł na ten cel z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, co stanowi aż 95 % ostatecznej wartości zadania. Do skanalizowania pozostaną już tylko Stawiska.

Kolejną inwestycją jest budowa nowej sali sportowej w Olszanach. To bardzo ważny obiekt dla uczniów miejscowej szkoły oraz samych mieszkańców. Zadanie jest dofinansowane również ze środków "Polskiego Ładu" w kwocie 4,3 mln zł. Prace są bardzo mocno zaawansowane - obiekt jest już nawet zadaszony.

Ostatni okres jest bardzo udany dla Rogoźnicy. W styczniu tego roku oddano do użytku, po wielomiesięcznym remoncie, miejscową świetlicę wiejską, która w końcu spełnia wszelkie standardy. Aktualnie budowany jest atrakcyjny plac zabaw w pobliżu baszty i zabytkowych murów, a na terenie parku dworskiego powstają kolejne utwardzone ścieżki, co zdecydowanie ułatwi poruszanie się po tym pięknym terenie.

W Bartoszówku i Granicznej za mniej więcej rok powstaną nowoczesne świetlice wiejskie, dzięki którym mieszkańcy będą mogli spotykać się ze sobą z różnych okazji. Gmina Strzegom pozyskała całkiem niedawno z "Polskiego Ładu" 3 mln zł na budowę tych świetlic wraz z zagospodarowaniem terenu. Umowa na budowę - po wyłonieniu wykonawcy - została właśnie podpisana, a teren przekazano pod budowę. W tym momencie zostanie już tylko jedno sołectwo - Godzieszówek, w którym jest potrzeba budowy małej świetlicy wiejskiej.

Dzięki pozyskaniu kolejnych dofinansowań: z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu inwestycji Strategicznych oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w sołectwie Granica trwa aktualnie remont drogi wraz z budową ostatniego etapu chodnika. Po zakończeniu robót budowalnych w końcu poprawi się jakość ciągu komunikacyjnego, co będzie miało niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i kierowców.

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że gmina Strzegom, w ramach Programu Inwestycji Strategicznych z Rządowego Funduszu "Polski Ład"- Rozwój stref przemysłowych, otrzymała 25 mln zł na zadanie pn. "Poprawa warunków obsługi i rozwoju terenów inwestycyjnych wydobycia i przeróbki granitu w Granicznej poprzez skomunikowanie z drogą krajową nr 5". Realizacja tego zadania połączy tereny aktywności gospodarczej, ponadto tereny te uzyskają dostęp do drogi krajowej nr 5 oraz zostanie wyprowadzony ruch setek samochodów ciężarowych z miejscowości Graniczna. Aktualnie trwają przedprojektowe uzgodnienia. Za kilka miesięcy zostanie rozpisany przetarg w celu wyłonienia wykonawcy tego zadania.

W Rusku trwa budowa wielofunkcyjnego boiska do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki, dzięki czemu mieszkańcy tego sołectwa będą mogli uprawiać sport na świeżym powietrzu. Powstanie także drewniana wiata boiskowa.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group