Środa, 12 czerwca
Imieniny: Jana, Leona
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dla mistrzów pióra

Poniedziałek, 1 lutego 2021, 9:55
Autor: red
Świdnica: Dla mistrzów pióra
Fot. UM Świdnica
Rok 2021 rokiem Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida.

Świdnica uhonoruje w 2021 roku w sposób szczególny mistrzów pióra – Stanisława Lema i Cypriana Kamila Norwida. Radni miejscy podjęli uchwały w tej sprawie. Wykonanie muralu upamiętniającego postać Stanisława Lema, wystawy tematyczne, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania autorskie, panele dyskusyjne czy konkursy literackie – to tylko niektóre z zaplanowanych na ten rok działań.

27 listopada 2020 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema, doceniając poczesne miejsce autora w literaturze XX wieku i jego znaczenie dla rozwoju kultury polskiej i światowej. „We wrześniu 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema - najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. Jego powieści i opowiadania, zaliczane do kanonu literatury światowej, przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i wydano - jak dotąd -w nakładzie 30 milionów egzemplarzy" – czytamy w uchwale.

Sejm również podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida w uznaniu jego zasług dla polskiej sztuki i polskiej kultury. W tym roku upłynie 200 rocznica jego urodzin. Miasto nada odpowiednią rangę zaplanowanym wydarzeniom, które mają na celu przybliżenie postaci patrona Miejskiej Biblioteki Publicznej – znakomitego twórcy romantycznego, poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika.

–Z uwagi na pandemię koronawirusa i ograniczenia w działalności instytucji kultury, jedną z niewielu możliwości rozwoju życia kulturalnego pozostaje obecnie popularyzacja czytelnictwa – wśród dzieci, młodzieży szkolnej, ale i dorosłych, czy seniorów. Poprzez literaturę możemy dziś rozbudzać zainteresowania oraz ciekawość świata. Książki stały się dziś jedną z „bezpiecznych” możliwości kontaktu ze światem kultury oraz rozwijania wyobraźni – dodaje zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group