Środa, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 983
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dni Papieskie w Strzegomiu

Wtorek, 6 maja 2014, 14:35
Aktualizacja: 14:36
Autor: red.
Strzegom: Dni Papieskie w Strzegomiu
Fot. UM Strzegom
24 kwietnia rozpoczęły się Dni Papieskie w Strzegomiu w związku z kanonizacją Jana Pawła II. Inauguracja miała miejsce podczas coczwartkowego Klubu Melomana w Centrum Aktywności Społecznej Karmel.

W czasie spotkania mieszkańcy Strzegomia zaprezentowali swoje pamiątki związane z pielgrzymkami do Watykanu, Mszami Św. podczas papieskich pielgrzymek do Polski, bądź też z osobistymi spotkaniami z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Wyświetlono też prezentację multimedialną z najważniejszymi wydarzeniami z pontyfikatu Jana Pawła II od dnia elekcji do ceremonii pogrzebowej. Całość dopełniły ponadczasowe sakralne arie Mozarta, Rossiniego, Handela, Schuberta i Bizeta.

25 kwietnia w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu odbył się koncert szkolnych zespołów wokalnych, w czasie którego zaprezentowali się uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu. Podczas koncertu zaprezentowano ulubione pieśni Jana Pawła II oraz fragmenty Santo Subito Piotra Rubika.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Dni Papieskich w Strzegomiu była projekcja pełnometrażowego filmu "Świadectwo" w Bazylice Mniejszej Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Film wyświetlono w wigilię kanonizacji 26 kwietnia 2014 r. o godz. 19.00. "Świadectwo" to napisana, a później przeniesiona na kliszę filmową opowieść o życiu Jana Pawła II. Opowieść wieloletniego sekretarza i przyjaciela Papieża, świadka najważniejszych wydarzeń Wielkiego Pontyfikatu - księdza kardynała Stanisława Dziwisza.

3 maja 2014 r. tuż po zakończeniu Mszy Św. w Intencji Ojczyzny, która odbyła się w Kościele Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej otwarto w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II. Uroczystego otwarcia dokonali Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Adam Bałabuch oraz Burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta. Wspaniała kolekcja medali okolicznościowych pod nazwą "Na spotkanie człowieka - Jana Pawła II" ze zbiorów wałbrzyszanina Adama Tyszera przyciągnęła do strzegomskiego "muzeum" rzesze zwiedzających. Spośród prawie 250 medali, na szczególną uwagę zasługują medale wykonane przez prof. Józefa Stasińskiego oraz jego ucznia Zbigniewa Łukowiaka. Polecamy wszystkim zainteresowanym odwiedzenie Izby Tradycji, ponieważ wystawa gościć będzie w Strzegomiu tylko do 15 maja 2014 r. Wstęp bezpłatny. Zapraszamy.
Kolejnym wydarzeniem w ramach Dni Papieskich w Strzegomiu był koncert "Tryptyk Rzymski" na wokalizie Ave Maria w hołdzie Janowi Pawłowi II. W Strzegomiu nabrał on innego wymiaru, ponieważ jego wykonanie odbyło się tuż po beatyfikacji. Dla Strzegomian miał też znaczenie szczególne, ponieważ jednym z wykonawców był mieszkaniec Wieśnicy Pan Dariusz Wójcik. W wykonaniu bardzo cenionego i znanego mieszkańca naszej Gminy mogliśmy usłyszeć fragmenty medytacji Jana Pawła II oraz utwory zaśpiewane basem. W towarzystwie Pana Wójcika wystąpił również Pan Jacek Szymański (tenor) oraz Jacek Kotyński (organy). Koncert odbył się w niedzielny wieczór w Bazylice Mniejszej. Serdeczne słowa powitania Pani Bożena Bojanowska-Czuk skierowała do licznie zgromadzonej publiczności oraz do zaproszonych gości z Gdańska, a szczególnie do Pana Darka, podkreślając ogromne zasługi artysty dla kultury polskiej. Powiedziała też, iż jesteśmy dumni, że to właśnie z ziemi strzegomskiej pochodzi tak ceniony, a niezwykle skromny jej mieszkaniec. Natomiast artysta na chwilę wrócił do wspomnień, do czasów dzieciństwa i swojej młodości, kiedy to właśnie w Bazylice miał miejsce jego chrzest i komunia, a do szkoły uczęszczał początkowo do Żółkiewki, a później do Strzegomia. Wyjechał 30 lat temu, aby powrócić już jako znany artysta i Dyrektor Teatru Otwartego w Gdańsku. Koncert na wokalizie Ave Maria, z filozoficznymi tekstami Jana Pawła II był niezwykłą ucztą duchową dla wszystkich jego uczestników. Ponadczasowe rozważania o sensie życia, jego przemijaniu i śmierci we wnętrzach wielowiekowej Bazyliki, z niepowtarzalnie brzmiącymi organami były doskonałym uwieńczeniem Strzegomskich Dni Papieskich zorganizowanych z okazji Kanonizacji Jana Pawła II.

(Elżbieta Pienio, instruktor SCK)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group