Wtorek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 1041
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dni Papieskie w Świdnicy

Piątek, 24 maja 2013, 11:22
Aktualizacja: 11:23
Autor: red.
Świdnica: Dni Papieskie w Świdnicy
Fot. użyczone
17 maja w świdnickim teatrze rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkursu Multimedialny o Janie Pawle II. Był on częścią kolejnej edycji obchodów Dni Papieskich w Świdnicy.

Oprócz uczniów, laureatów konkursu i ich opiekunów gościliśmy:
• Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ignacego Deca,
• p. Wojciecha Murdzka – Prezydenta Miasta Świdnicy,
• p. Joannę Gadzińską – Przewodniczącą Rady Miasta Świdnica,
• p. Tadeusza Niedzielskiego – Dyrektora Departamentu Edukacji i Kultury,
• ks. Prałata Piotra Śliwkę – proboszcza parafii katedralnej w Świdnicy,
• ks. Prałata Jana Bagińskiego - współorganizatora Dni Papieskich,
• p. Małgorzatę Sandecką – Kierownika Oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Wałbrzychu,
• p. Krzysztofa Lewandowskiego – Przewodniczącego Komisji Oświaty Rady Miejskiej w Świdnicy,
• p. Danutę Nowicką – kierownika referatu kultury, sportu i współpracy z organizacjami pozarządowymi,
• p. Ludmiłę Grześkowiak - dyrektor Gimnazjum nr 3 w Świdnicy w latach 1999 – 2008,
• p. Wiesława Rośkowicza – Dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa,
• p. Adrianę Miarę – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej,
• p. Tomasza Jamróga – Dyrektora Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Konkurs multimedialny, organizowany już po raz 5 przez Gimnazjum nr 3 pod op. p. A. Barć i p. B. Samoraj, ma zachęcać młodzież do poznania sylwetki Jana Pawła II, jego działalności w tym także zwyczajnych, życiowych pasji. Postać papieża ma stanowić wzór i zachętę do naśladowania, a ponieważ jesteśmy gimnazjum o sportowym charakterze, dlatego tematem tegorocznego konkursu były słowa Ojca Świętego skierowane do sportowców w Rzymie w 2000 roku:
"Niech ćwiczenia fizyczne będą częścią waszego poszukiwania wyższych wartości, które kształtują charakter i dają poczucie godności i sukcesu - we własnych oczach i w oczach innych ludzi.”

Wiemy wszyscy bowiem, że „sport to nie tylko radość życia i zabawa, ale także nauka pokojowego współistnienia, otwarcie na inne kultury, sposób nawiązania kontaktów między narodami.” „Każdy rodzaj sportu niesie z sobą bogaty skarbiec wartości, które zawsze trzeba sobie uświadamiać, aby móc je urzeczywistniać. Ćwiczenie uwagi, wychowanie woli, wytrwałość, odpowiedzialność, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca”- m.in. i te słowa papieża przypomnieli prowadzący uroczystość rozstrzygnięcia konkursu.

Konferansjerzy dodali również, że Jan Paweł II wielką wagę przykładał do sportu i sportowego stylu życia. Zachęcał nas, młodych sportowców, abyśmy żyli zgodnie z wymaganiami tych wartości, byśmy w życiu byli zawsze ludźmi prawymi i uczciwymi, ludźmi, którzy budzą zaufanie i nadzieję.

Błogosławiony Papież podkreślał, że sportowcy, będąc idolami publiczności, mają na nią ogromny wpływ. Odpowiedzialność piłki nożnej jako popularnej dyscypliny sportowej jest szczególna. Powinna ona przeciwstawiać się kulturze egoizmu, zachłanności i przemocy. Natomiast sport jako zjawisko przyciągające ludzi na całym świecie, może stać się narzędziem budowy bardziej przyjaznego i solidarnego świata.

Mówił: „Na sportowcach spoczywa wielka odpowiedzialność. Są powołani by uczynić ze sportu okazję do współpracy i dialogu(...). Przyczyniać się w ten sposób do rozwoju cywilizacji miłości”. Nie wszyscy pamiętamy, że błogosławiony Jan Paweł II to piłkarz, wędrownik, pływak, hokeista, kolarz.

Prowadzący uroczystość powiedzieli również, iż w sierpniu 2004 roku bł. Jan Paweł II utworzył w Watykanie departament sportu, w uznaniu znaczenia, jakie ta dziedzina życia odgrywa w dzisiejszym świecie. Wyraził wówczas nadzieję, że nowy departament będzie pracował na rzecz „promocji sportu jako części kultury i nieodłącznego elementu rozwoju człowieka w służbie pokoju i braterstwa”. Przygotowane na tegoroczny konkurs prezentacje świadczą o tym, że w naszych sercach i pamięci bł. Jan Paweł II pozostanie na zawsze jako najwybitniejszy Polak, Wielki Papież i Wielki Sportowiec.

W V Ogólnopolskim Multimedialnym Konkursie o Janie Pawle II wzięły udział szkoły gimnazjalne i średnie z 29 miast w Polsce. Do finału zakwalifikowało się 12 najciekawszych prac, które oceniało jury w składzie:
• ks. Prałat Marek Korgul – Wikariusz Biskupi do spraw katechezy i Dyrektor Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej;
• p. Andrzej Protasiuk – artysta fotograf, współorganizator Dni Papieskich;
• p. Małgorzata Wawszczyk – katechetka i informatyk ze Szkoły Podstawowej nr105.

Przyznano jedna nagrodę główna i dwie równorzędne drugie nagrody oraz wyróżnienie, które otrzymali:
• pierwszą nagrodę otrzymał Rafał Barszczowski z Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II w Kudowie Zdrój, op. p. Alicja Barszczowska;
• Zuzanna Kozycz z Gimnazjum nr 1 imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Jaworzynie Śląskiej, op. p. Markiem Kozieło – II miejsce,
• Agnieszka Macanko z Zespołu Szkół im. Noblistów Polskich w Walimiu, op. p. Renata Łuczak – II miejsce,
• Joanna Kowalska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy, op. p. Małgorzatę Kulig – wyróżnienie.

Najlepsze prace zostały zaprezentowane szerokiej publiczności i wywołały wiele dyskusji oraz refleksji.

Na zakończenie V Ogólnopolskiego Multimedialnego Konkursu o Janie Pawle II zaproszeni goście i widzowie obejrzeli spektakl teatralno - taneczny pt. Pasja zrealizowany przez pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy oraz wolontariuszy Gimnazjum nr 3. Reżyserem przedstawienia była p. Monika Masłowska, choreografię i kostiumy przygotowała p. Elżbieta Dudziak, rekwizyty p. Jolanta Rosińska. W przedstawienie zaangażowani zostali także pracownicy MOPS- u.

To jednak nie był koniec niespodzianek. Finaliści konkursu zostali zaproszeni do wzięcia udziału w warsztatach fotograficzno-filmowych prowadzonych przez Macieja Hnatiuka - artystę fotografa. Warsztaty te odbyły się w dniach od 18 do 19 maja w Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy.

W pierwszym dniu zostały omówione prezentacje konkursowe pod względem technicznym oraz możliwości programu i sposoby zapisu. Uczniowie obejrzeli również film pt. "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego, za który przyznano nagrodę w kategorii animacji, doceniając niezwykłą oryginalność i nowatorską formę animacji. Kolejnego dnia uczniowie mieli możliwość poznać różne sposoby powstawania ciekawej grafiki oraz jak wykonuje się dobre zdjęcia, wykorzystując „lustrzankę”. P. Maciej Hnatiuk z pewnością rozbudził w laureatach zainteresowanie animacją i fotografiką.

Tak zakończył się V ogólnopolski Multimedialny Konkurs o Janie Pawle II. Czekamy na kolejne edycje i pomysły zarówno organizatorów, jak i kolejnych uczestników przeglądu.

(Gimnazjum nr 3)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group