Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 929
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Dni pełne wrażeń

Środa, 27 września 2023, 9:38
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Dni pełne wrażeń
Fot. organizatorzy
Prezentacje zabytkowych parowozów, przejazdy muzealnych pociągów i rajd samochodowy – za nami dwa dni pełne niezwykłych wrażeń, magii parowych maszyn i spotkań z historią. W dniach od 23 do 24 września w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej odbył się Dolnośląski Festiwal Zabytków Techniki. Głównym punktem programu była znana z ubiegłych lat Gala Parowozów. Ceremonię jej otwarcia swoim występem uświetniły mażoretki z zespołu tanecznego „Fart”.

Festiwal Zabytków Techniki, organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, jest największym na Dolnym Śląsku plenerowym wydarzeniem edukacyjnym w całości poświęconym i skoncentrowanym na industrialnym dziedzictwie regionu. Jest wydarzeniem wielowymiarowym, w którym udział biorą zarówno partnerzy instytucjonalni – muzea, czynne zakłady przemysłowe oraz osoby prywatne – właściciele zabytkowych maszyn i urządzeń. Centralnym punktem festiwalu było Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, które w jego ramach zorganizowało Galę Parowozów – X Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów. W tym roku udział w zlocie wzięły czynne parowozy z Polski i Republiki Czeskiej. Oprócz ich prezentacji dla chętnych organizowano przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska.

Równolegle w Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich odbywała się Gala Techniki Rolniczej, jedyne na Dolnym Śląsku spotkanie zabytkowych pojazdów, maszyn i urządzeń rolniczych.

W ramach festiwalu odbył się również Dolnośląski Rajd Zabytków Techniki oraz turystyczny rajd samochodowy, którego trasa przebiega szlakiem najcenniejszych zabytków techniki i przemysłu w regionie. Meta i oficjalne zakończenie rajdu odbyło się na terenie Muzeum Techniki Rolniczej.

Festiwal Zabytków Techniki stał się doskonałą okazją do wręczenia Piotrowi Gerberowi – prezesowi Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska – tytułu „Zasłużony dla gminy Jaworzyna Śląska”, o nadaniu którego zdecydowali radni miejscy. Odznaczenie wręczyli Justyna Chrebela – zastępca burmistrza oraz Sebastian Grajaszek – wiceprzewodniczący rady miejskiej w Jaworzynie Śląskiej.

*****

Piotr Gerber od 1983 r. związany jest z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, pracuje jako profesor Politechniki Wrocławskiej w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki. Jest autorem ponad 70 publikacji, polskich i międzynarodowych, dotyczących szpitalnictwa, historii architektury przemysłowej, ochrony dziedzictwa przemysłowego.

Jest założycielem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, gdzie realizuje projekty ratowania i adaptacji do celów muzealnych ważnych dla historii Śląska obiektów przemysłowych, m.in. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Folwarku w Piotrowicach Świdnickich. W Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej nie tylko dba o tabor kolejowy, pozyskuje środki na jego renowację, ale też promuje kolejnictwo wśród mieszkańców gminy, powiatu, regionu. Odbywają się tu tematyczne wystawy oraz eventy, podczas których można przejechać się zabytkowym parowozem.

W malowniczo położonym na wodzie renesansowym dworze obronnym w Piotrowicach Świdnickich w gminie Jaworzynie Śląskiej utworzył natomiast Muzeum Techniki Rolniczej.

foto: Muzeum Kolejnictwa, Zespół Taneczny "Fart"

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group