Czwartek, 28 października
Imieniny: Szymona, Tadeusza
Czytających: 946
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Dobromierskie Święto Plonów

Środa, 3 września 2014, 20:32
Aktualizacja: 20:34
Autor: red.
Dobromierz: Dobromierskie Święto Plonów
Fot. UG Dobromierz
Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i jednocześnie prośbą o pomyślność przyszłych.

W niedzielę 31 sierpnia, gminne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Dobromierzu. Po symbolicznym przekazaniu chleba wójtowi Jerzemu Ulbinowi przez starostów dożynek Elżbietę Bucką i Zbigniewa Matkowskiego, rozpoczęła się msza święta, którą w intencji rolników odprawił ks. dr Krzysztof Moszumański oraz proboszczowie ze wszystkich gminnych parafii. Po zakończonej liturgii barwny korowód składający się z 11 delegacji sołeckich, prowadzony przez zespoły folklorystyczne, udał się do dobromierskiego parku, gdzie odbywała się dalsza część ceremonii dożynkowej.

Wójt Jerzy Ulbin w swoim przemówieniu podziękował rolnikom za ich trud codzienności, za tegoroczny wysiłek, zbiory, wierność tradycji oraz współtworzenie teraźniejszości i przyszłości. Szczególne podziękowania skierował do radnych Danuty Świerk i Aleksandry Luks, sołtys Elżbiety Buckiej, rady sołeckiej, ks. Andrzeja Walerowskiego, rady parafialnej, pracowników GOKSiR i Urzędu Gminy oraz sponsorów. Również mieszkańcy Dobromierza zostali docenieni za zaangażowanie i trud pracy włożony w organizację niedzielnego wydarzenia.
Z uwagi na zakończoną służbę przez kierownika Posterunku Policji w Dobromierzu starszego aspiranta Adama Działka i zarazem zdobyty awans, wójt Jerzy Ulbin w imieniu całej społeczności lokalnej przekazał podziękowania i gratulacje.

Wśród gości, którzy wzięli udział w niedzielnych uroczystościach obecni byli: Biskup Świdnicki Ignacy Dec, posłowie na Sejm RP Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Anna Zalewska, Wiesław Kilian, a także Starosta Świdnicki Zygmunt Worsa, Starosta Jaworski Stanisław Laskowski, radni Powiatu Świdnickiego Daria Kurek i Wojciech Latuszek, reprezentujący marszałka Jerzego Tutaja - Krystian Ulbin oraz przedstawiciele władz gmin ościennych: burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, wójt Mściwojowa Mariusz Foryś, wójt Starych Bogaczowic Leszek Świętalski, radni, sołtysi i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Cieszyć może fakt, iż nawet kapryśna pogoda nie była w stanie zakłócić atmosfery uroczystości, a goście bardzo chętnie korzystali ze wszystkich atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Z parasolami czy bez, oglądano wszystkie stoiska oraz podziwiano kunszt i smak lokalnych produktów, przygotowanych przez sołectwo i parafię. Oprócz kolorowych straganów dużym zainteresowaniem cieszył się pakiet badań oferowany przez świdnicką "Caritas", częściowo dofinansowany z gminnego budżetu.

Na uznanie zasługuje poziom występów zaprezentowanych przez zespoły folklorystyczne: "Górzanki", "Dobromierzanie", "Krąg", "Cicha Woda", "Goczałkowianie", "Kostrzanie", "Marzenie", "Bolkowianie" i "Czerwone Róże". Dużym zainteresowaniem cieszył się także występ dzieci z Małego Przedszkola w Dobromierzu, recital Bartosza Abramowicza, pokaz taneczny Nicoli Gryko, zumby i karate. Niewątpliwie dopełnienie programu stanowiły zawody łucznicze i pokaz rekwizytów przygotowanych przez Bractwo Joannitów ze Strzegomia.

Dożynki to doskonała okazja do zaprezentowania wykonanych z płodów ziemi wieńców. Tradycyjnie więc, jednym z głównych punktów dożynek był konkurs na ,,Najładniejszy wieniec dożynkowy". Każdego roku budzi on wiele emocji z racji przygotowań, jakie należy włożyć w zaplanowanie, a następnie wykonanie symbolu tego święta. Jednak po burzliwych obradach jury zdecydowało o przyznaniu I miejsca sołectwu Dobromierz.
Również w konkursach ogłoszonych przez LGD I nagroda za "Najładniejsze stoisko" powędrowała do sołectwa Dobromierz. Główną nagrodę za produkt regionalny zdobyła Anna Mielnik, zaś na kolejnych miejscach uplasowali się: Stowarzyszenie "Aktywni Borów-Dzierzków" i Wojciech Kołodyński.

W finale IV Gminnego Turnieju Sołectw o Puchar Wójta Gminy Dobromierz - Wiejskie Integracje, I miejsce i czek na 1000 zł zdobyło sołectwo Czernica, II miejsce i czek na 500 zł sołectwo Jugowa, III miejsce i czek na 300 zł sołectwo Dzierzków. Tuż poza podium uplasowały się sołectwa: Gniewków, Jaskulin, Dobromierz, Borów i Roztoka.

Wieczorną część uroczystości swoim występem wypełnił zespół "Toledo", a także pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna przy muzyce zespołu "Na czasie".

Z pewnością niedziela 31 sierpnia 2014 r. z sentymentem będzie wspominana przez mieszkańców Dobromierza, a gościom, którzy licznie odwiedzili tę miejscowość, wpisze się w pamięć jako miejsce gościnne i kultywujące staropolskie tradycje.

(UG Dobromierz)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group