Niedziela, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Dobromierz: Bogatsze księgozbiory

Środa, 11 maja 2016, 6:40
Autor: opr. red.
Dobromierz: Dobromierz: Bogatsze księgozbiory
Fot. www.dobromierz.pl
Pod koniec ubiegłego roku Gmina Dobromierz złożyła do Wojewody Dolnośląskiego wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do bibliotek szkolnych w ramach programu wieloletniego Priorytet 3 "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". Wdrożenie i wykonanie działań przewidzianych w Programie przewiduje rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

Gmina, jako organ prowadzący placówki, starała się o uzyskanie wsparcia dla trzech szkół podstawowych i gimnazjum gminnego. Jednak losowanie podmiotów kwalifikujących się do otrzymania wsparcia zadecydowało o uzyskaniu pomocy przez szkoły w Gniewkowie i w Dobromierzu. Placówki te otrzymają dotację w wysokości po 4 tys. zł i zobowiązane są do wniesienia finansowego wkładu własnego w wysokości 20%. Założeniem programu jest, aby szkoły zaplanowały zakup książek w sposób najbardziej optymalnie wykorzystujący zasoby biblioteki szkolnej do wspierania rozwoju zainteresowań czytelniczych uczniów, m.in. uczniowie mają być zachęcani do wypożyczania książek na okres ferii letnich i zimowych. Organ prowadzący szkołę będzie współpracował
z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi w zakresie planowanych przez szkoły zakupów książek oraz wymiany informacji o imprezach promujących czytelnictwo.

Ponadto na trwający rok szkolny, Wojewoda Dolnośląski, w imieniu którego działa Dolnośląski Kurator Oświaty, udzielił naszej gminie dotacji w kwocie 3900 zł również na zakup książek niebędących podręcznikami do bibliotek szkolnych. Dofinansowanie w ramach Rządowego Programu pn. "Książki naszych marzeń" otrzymały wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy. Łącznie placówki na zakup pozycji wydały prawie 5 tys. zł.

Poza wzbogaceniem oferty bibliotek szkolnych o atrakcyjne dla uczniów tytuły i poza promocją czytelnictwa, projekt ten służy urozmaiceniu form zajęć z uczniami i współpracy z bibliotekami. Postuluje się wzajemną wymianę informacji o imprezach promujących czytelnictwo oraz organizację wspólnie z biblioteką publiczną lub pedagogiczną wydarzenia czytelniczego promującego czytelnictwo.

Uzyskane dotacje to sukces i duża korzyść dla gminnej młodzieży. Obecnie dużo mówi się spadku czytelnictwa, co spowodowane jest m.in. dominacją mediów elektronicznych w naszym życiu, komputeryzacją, wideomanią (która zastępuje czytanie, także dzieł literackich). Szkoła powinna być jedną z najważniejszych instytucji uczestniczących w tej kampanii promującej czytelnictwo. Nie ulega wątpliwości, że kontakt z książką dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, rozwija wyobraźnię, kształtuje właściwą hierarchię wartości oraz uwrażliwia na przeżycia i uczucia innych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group