• Wtorek, 18 lutego 2020
  • Godz. 13:37
  • Imieniny: Flawiana, Konstancji, Maksyma, Szymona
  • Czytających: 830
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Dobromierz: Konsultacje w sprawie żwirowni zakończone

Wiadomości: Dobromierz
Sobota, 21 listopada 2015, 14:04
Autor: opr.red.
Fot. www.dobromierz.pl
Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz prezentują mieszkańcom swoje plany dotyczące m.in. inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na ich codzienne życie. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji.

Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio skutki proponowanych przez administrację działań. W odróżnieniu od referendum wyniki konsultacji nie są wiążące dla organów władzy publicznej. Konsultacje przeprowadza się obligatoryjnie w wypadkach przewidzianych ustawą oraz fakultatywnie w innych sprawach ważnych dla gminy czy też poszczególnych sołectw. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami określa uchwała rady gminy.

W ostatnim czasie istotną kwestią dla mieszkańców dwóch gminnych sołectw Gniewkowa i Dzierzkowa, była perspektywa uruchomienia kopalni piasku i żwiru. Jak wiadomo w naszych okolicach planowana jest budowa drogi ekspresowej S3, na odcinku Legnica-Jawor i Jawor-Bolków. Jest to z pewnością ogromna szansa dla rozwoju naszego regionu i zapewnienia miejsc pracy najpierw przy budowie, a w dalszej perspektywie w atrakcyjnych dla inwestorów terenach. W związku z planowaną inwestycją, na terenie naszej gminy prowadzone były prace sprawdzające poziom zasobów piasku i żwiru w pobliżu przyszłej drogi, co znacznie ułatwiłoby dostarczanie materiału na budowę. Zasoby zostały zlokalizowane na działkach nr 195 i 196 w obrębie Gniewków w ilości ponad 4 mln ton. Odległość od planowanej budowy drogi to zaledwie 800 metrów w kierunku Bolkowic (wskazana przez inwestora droga przez las). Istotne znaczenie ma również fakt dochodów do budżetu gminy – głównie z opłaty eksploatacyjnej oraz podatków lokalnych i dochodowych (CIT i PIT) w perspektywie najbliższych 5 lat w kwocie ok. 1,5 miliona złotych, a także realizacja inwestycji w postaci budowy chodnika w Gniewkowie i Dzierzkowie.
Konsultacje społeczne odbyły się 16 listopada br. w Gniewkowie i dzień później tj. 17 listopada br. w Dzierzkowie.

Konsultacje zostały przeprowadzone w dwóch miejscowościach, ponieważ odległość od pierwszych zabudowań jest zbliżona i wynosi około 500 m. W spotkaniach uczestniczyli: wójt Jerzy Ulbin, zastępca wójta Edward Krumplewski, przewodnicząca rady Aleksandra Luks, a także radni i sołtysi obu sołectw. Podczas konsultacji przedstawione zostały zalety i wady uruchomienia żwirowni. Odbyła się również dyskusja, w której mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy. Po przedstawieniu argumentów przez strony, nastąpiło głosowanie jawne, w którym społeczność lokalna wyraziła swoje zdanie. W wyniku zsumowania głosów w obu sołectwach 103 osoby opowiedziały się przeciwko uruchomieniu inwestycji, 36 osób było za, natomiast 4 osoby wstrzymały się od głosu. Wójt Jerzy Ulbin zapewnił, że zgodnie z wolą większości mieszkańców, inwestycja nie będzie realizowana.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group