Niedziela, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 968
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dobromierz: Dobromierz: Wspieramy remont zabytków

Czwartek, 12 maja 2016, 6:40
Autor: opr. red.
Dobromierz: Dobromierz: Wspieramy remont zabytków
Fot. www.dobromierz.pl
Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Dobromierz w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, dwa razy w roku w terminie do końca lutego i sierpnia, istniej możliwość złożenia wniosku do Wójta Gminy Dobromierz w celu uzyskania pomocy finansowej.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku dobiegł końca remont neogotyckiego ołtarza w Kościele Parafialnym w Roztoce, na który, zgodnie z wnioskiem Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Roztoce, gmina Dobromierz przekazała łącznie dotację w wysokości 40 tys. zł. W tym roku roztocka parafia zwróciła się z wnioskiem o przyznanie dotacji na refinansowane prac związanych z remontem dachu i wymianą pokrycia dachowego Kościoła Filialnego p.w. św. Jakuba Apostoła i św. Anny w Kłaczynie. Ostateczną decyzję w sprawie wsparcia przedmiotowego zadania kwotą 15 tys. zł, podjęli gminni radni podczas ostatniej sesji. Realizacja remontu była konieczna ze względu na zły stan techniczny pokrycia dachowego. Konstrukcja drewniana dachu wymagała wzmocnienia i konserwacji elementów więźby. Występujące liczne uszkodzenia materiału oraz korozja biologiczna drewna spowodowała znaczną stratę właściwości nośnych. Część konstrukcji była mocno zawilgocona, ze względu na nieszczelne pokrycie dachówką.

Remont dachu kłaczyńskiego kościoła filialnego, a wcześniej remont zabytkowego ołtarza w Roztoce, to niewątpliwie działania przyczyniające się do zachowania dziedzictwa kulturowego o które należy dbać, gdyż stanowi ono nasze regionalne bogactwo historyczne.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group