Piątek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 557
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dobrze, że Warsztat jest na miejscu

Wtorek, 18 lutego 2014, 9:59
Aktualizacja: 10:00
Autor: red.
Strzegom: Dobrze, że Warsztat jest na miejscu
Fot. UM Strzegom
Gmina Strzegom, jako jedna z trzech jednostek samorządowych w Polsce, podjęła się utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej mieszczącego się w budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Strzegomiu przy ul. Al. Wojska Polskiego. Warsztat jest wyłącznie prowadzony przez samorząd lokalny, na mocy porozumienia ze Starostwem Powiatowym. Obecnie na terenie Powiatu Świdnickiego funkcjonują trzy placówki Warsztatów Terapii Zajęciowej – przy Szkole Specjalnej w Świdnicy, w Mokrzeszowie oraz w Strzegomiu.

Remont 11 pomieszczeń na potrzeby Warsztatu zamknął się w kwocie 576.465,44 zł, z czego 349.956 zł to środki z PFRON, a 226.509,44 zł to wkład własny Gminy Strzegom. Koszt zakupu wyposażenia wyniósł 108.596,99 zł, w czym udział środków PFRON stanowił kwotę 63.111,75 zł, natomiast Gminy Strzegom 45.485,24 zł.

Uroczyste otwarcie Warsztatu Terapii Zajęciowej odbyło się 20 grudnia 2013 roku i od tego momentu do placówki uczęszcza 25-u uczestników z umiarkowanym, bądź znacznym stopniem niepełnosprawności. Grudzień był miesiącem wspólnego poznania się i zaprzyjaźnienia. Była też pierwsza wigilia i zabawa sylwestrowa. - W styczniu wzięliśmy się ostro do pracy. Każdy uczestnik warsztatu podjął samodzielnie decyzję odnośnie wyboru pracowni, w której spędzi najbliższy rok. Powoli powstają pierwsze prace w poszczególnych pracowniach np. malowane na drewnie anioły, ozdoby ścienne, poduszki, czy obrazy - relacjonuje Sabina Kubacka, kierownik Warsztatu. Kadrę warsztatów tworzy pięciu instruktorów terapii zajęciowej, psycholog, rehabilitant, pielęgniarka oraz pracownik administracyjno- księgowy i kierownik.

Uczestnicy Warsztatu pracują z pasją na rzecz środowiska lokalnego. Przy współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Strzegomiu podjęli się malowania ogrodzenia, a także sprzątania terenu wokół wspólnego budynku. W najbliższym czasie planują zagospodarować część terenu na działkę i warzywa, aby siać, plewić i czekać na zbiory. - Chcemy także stworzyć miejsce odpoczynku na świeżym powietrzu, kącik rekreacyjno - wypoczynkowy wyposażony w stoły, ławki i grilla. Planujemy zorganizować wycieczkę, aby pozwiedzać okolicę i oczywiście chcemy odwiedzić naszego Pana Burmistrza, Urząd i inne instytucje w gminie - mówi pani kierownik.
Dużą wagę przykłada się do poprawy kondycji fizycznej uczestników - pompki, brzuszki, skłony to codzienne ćwiczenia wykonywane pod opieką rehabilitantki. Ważne jest zdrowie psychiczne uczestników, nad którym czuwa psycholog. Zajęcia odbywają się w grupach pięcioosobowych. Uczestnicy Warsztatu wykonują prace w zakresie sporządzania posiłków, utrzymania terenów zielonych, szycia ręcznego i maszynowego, prace porządkowe, działalność na rzecz społeczności lokalnej i inne.

Młodzi ludzie nie kryją radości z faktu, że Warsztat jest na miejscu i nie muszą dojeżdżać do Świdnicy, czy innych miast. A co sądzą o Warsztacie Terapii Zajęciowej w Strzegomiu?

Ania mówi: - Lubię najbardziej pomagać i lubię tu być codziennie. Obchodzimy tu urodziny i imieniny i inne ważne imprezy, teraz będą Walentynki. Radek lubi tu przychodzić, bo jest wesoło ze wszystkimi. - Podoba mi się jak tu się robi aniołki i dostaję za to miliony i mogę sobie za to kupić buty, czy czapkę - stwierdza. Kornel rozsądnie zauważa: - Warsztaty utworzyła Gmina Strzegom. Gmina to Burmistrz i Rada Miejska. Cieszę się, że Warsztat jest na miejscu i nie muszę dojeżdżać. Janusz też to docenia:- Ciekawa inicjatywa Pana Burmistrza, że są zajęcia dla niepełnosprawnych w naszym mieście. Dziękujemy za to.

Celem warsztatów było stworzenie osobom niepełnosprawnym możliwości podjęcia rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz poprawa ich funkcjonowania w codziennym życiu społecznym. Cel już został osiągnięty, bowiem młodzi ludzie stworzyli jedną wielką, pełną życzliwości rodzinę, która świetnie się czuje w swoim towarzystwie.

(Grażyna Kuczer)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group