Sobota, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 893
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Dołączył do grona „Honorowych Obywateli Strzegomia”

Wtorek, 12 listopada 2013, 13:31
Aktualizacja: 13:32
Autor: red.
Strzegom: Dołączył do grona „Honorowych Obywateli Strzegomia”
Fot. użyczone
Prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu – Jerzy Orabczuk otrzymał w piątek, 8 listopada tytuł i odznakę "Honorowego Obywatela Strzegomia". To już 10 osoba w tym zacnym gronie zasłużonych mieszkańców naszego miasta.

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej w Strzegomiu zgromadziła wielu przyjaciół niezwykle cenionego i lubianego Jerzego Orabczuka. Byli wśród nich zarówno starsi mieszkańcy Strzegomia, jak też młodsi, dla których Pan Jerzy jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Wśród zaproszonych gości była oczywiście najbliższa rodzina „Honorowego Obywatela Strzegomia”, koledzy i koleżanki z Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, delegacje ze szkół gminy Strzegom wraz ze sztandarami oraz wiele innych osób pragnących być świadkami tego wydarzenia.

Burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta w swoim przemówieniu nawiązał do poprzedników Jerzego Orabczuka – Są w tym gronie osoby, które szczególnie rozwinęły swój talent i służą nie tylko mieszkańcom Strzegomia, ale też ludziom w całej Polsce. Są to: prof. Stanisław Nicieja, prof. Jan Chmura, a także wspaniały sportowiec – Andrzej Stelmach. Są także osoby, które promują albo promowały nasze miasto: abp Francesco Pio Tamburrino, czy śp. generał Stanisław Targosz. Ale są też tacy, którzy szczególnie umiłowali naszą małą Ojczyznę i dla niej służyli całe życie: są to śp. prałat Stanisław Siwiec, śp. Walenty Wyrwa, czy śp. Edward Brzegowy. Jest dzisiaj wśród nas kolejny wielki człowiek Strzegomia – Edward Forski – mówił Zbigniew Suchyta. Zwracając się do Jerzego Orabczuka włodarz miasta powiedział – Dziękujemy, Panie Jerzy, za wielki patriotyzm i za ciągłą lekcję, którą pan prowadzi. Cieszę się z tego, że tematem tej lekcji jest wolność, bo przecież smak wolności czują szczególnie Sybiracy. Uhonorowanie Pana Jerzego Orabczuka jest wielkim ukłonem w stosunku do wszystkich Sybiraków i podziękowaniem za to, że wolność, godność i patriotyzm zawsze były podstawowym elementem Waszego działania w naszym środowisku i w całej Polsce.

Jak wiele przeżył w trakcie swojego życia Jerzy Orabczuk, o jego powrocie do Polski, a także wielorakich działaniach na rzecz Sybiraków traktowała prezentacja multimedialna przygotowana przez Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 w Strzegomiu, którą przedstawiła Janina Klonowska – dyrektor placówki. Z kolei akt nadania i uzasadnienie do uchwały nadającej tytuł „Honorowego Obywatela Strzegomia” odczytała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej – Maria Michalec.

Niezwykle wzruszony Jerzy Orabczuk podziękował za wspaniałe wyróżnienie i za to, że może być w gronie tak ważnych osobistości. – Jestem niezmiernie dumny z tego, że otrzymałem ten tytuł. Nadanie go mojej skromnej osobie jest podkreśleniem roli, jaką odgrywają Sybiracy w dzisiejszej rzeczywistości – skomentował.

Wielką niespodzianką dla niego był występ szkolnego chóru z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (pod kierownictwem Marcina Ruta), który wykonał piękny i wzruszający Hymn Sybiraków.

Po elemencie muzycznym przyszedł czas na składanie życzeń i gratulacji Jerzemu Orabczukowi. Całość zakończyła wspólna fotografia z nowym „Honorowym Obywatelem Strzegomia”.

(Tomasz Wanecki)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group