Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 970
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dolnośląski Klucz Sukcesu za XXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki

Niedziela, 30 czerwca 2013, 11:21
Aktualizacja: 11:23
Autor: red.
Wałbrzych: Dolnośląski Klucz Sukcesu za XXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki
Fot. archiwum
XXIV Festiwal Kwiatów i Sztuki otrzymał prestiżowy Dolnośląski Klucz Sukcesu. Wydarzenie zostało nagrodzone w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie turystyczne".

Festiwal to największa tego typu impreza w województwie promująca zarówno Zamek Książ jak i region, uświetniona udziałem najwyższych władz miasta oraz gwiazd (w 2012 r. Maja Popielarska oraz światowej sławy bonsaiści: Mauro Stemberger z Włoch oraz German Arellano z Kolumbii). Podczas każdej edycji przybywa tu ponad 250 wystawców, do zamku wchodzi ponad 35 000 turystów, na przedzamczu znajduje się ok. 100 000 odwiedzających z całej Polski, a dawna rezydencja Hochbergów zamienia się w bijące serce Dolnego Śląska.

Niewątpliwie na wyróżnienie zasługuje fakt, iż Festiwal Kwiatów i Sztuki trwa nieprzerwanie od 25 lat, a w roku 2012 odbyła się jego XXIV i najdłuższa, bo trwająca aż 6 dni edycja.

Podczas trwania Festiwalu na scenie na Dziedzińcu Honorowym zamku mają miejsce liczne występy i atrakcje przygotowane przez dolnośląskie grupy artystyczne, taneczne czy teatralne. Nawiązana została współpraca z między innymi grupą artystyczną „Ślężanie”, która przez wszystkie dni trwania imprezy zabawiała widzów potyczkami wojów oraz odgrywała scenki rodzajowe z dawnych czasów. Inną grupą była niezapomniana „Gorgona”, dzięki której można było podziwiać wspaniałe pokazy tańców plebejskich, pograć w bulle czy też obejrzeć mini spektakl średniowieczny – „Palenie wiedźmy”.

Ponadto swój kunszt mogły zaprezentować zespoły prezentujące różne style z wałbrzyskiej szkoły tańca – „Victoria Dance School”. Oglądaliśmy między innymi gorące latin show, orient dance, zumbę, jak również magnetyczny freestyle i modern jazz.Należy podkreślić fakt, iż swój udział w pokazach tanecznych miała również formacja „Lazy Rockers Crew”, która chwilę po Festiwalu zaprezentowała się podczas ceremonii przedmeczowej na Euro 2012.

W Sali Kinowej Zamku Książ swoje występy zaprezentował wywodzący się z Wałbrzycha ogólnopolski teatr założony i prowadzony przez Danutę Gołdon – „William – Es”. Była to premiera spektaklu Lidii Miś pt.: „Odwiedzając Czarownice”, a w następnym dniu zorganizowane były zabawy i animacje dla dzieci. Oprócz tego, w Sali Konrada aranżacje sportowe (wykorzystano m.in. prawdziwą trawę) z atrakcjami na cześć zbliżających się mistrzostw Euro 2012 zorganizował wałbrzyski oddział sieci sklepów sportowych Decathlon.

Na Tarasie Północnym można było postrzelać z łuku, kuszy, obejrzeć tańce dworskie, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk na miecze, prezentacje herbów i tarcz. Wszystkie te atrakcje zapewniła grupa średniowieczna Gorgona.

Do najbardziej uznanych florystek z Wałbrzycha należy również nieoceniona pod względem swojego talentu, ale i charakteru, Joanna Paterova, która swoimi kwiatami przyozdobiła Salon Barokowy.

Do grona regionalnych florystów i ogrodników współpracujących z Zamkiem Książ podczas Festiwalu Kwiatów i Sztuki należą również: Grażyna Zieniuk właścicielka i prowadząca Studio Florystyczne Stokrotka, Aneta Rajca i Daniel Szul z Bukieciarni „Kwiaty marzeń”; Szkółka róż pnących, krzewów ozdobnych i bylin państwa Beaty i Marka Songin z Lubomierza; Gospodarstwo Ogrodniczo – Szkółkarskie Barbara Łopuch; Gospodarstwo Rolne Zioła Przyprawowe Karol Zięba.

Niewątpliwym sukcesem, a zarazem elementem przyciągającym uwagę, jest Narodowa Wystawa Bonsai, której pomysłodawcą i motorem jest Piotr Czerniachowski. Dzięki jego miłości do tej sztuki florystycznej i szeroko zakrojonym znajomościom, można było zobaczyć takie sławy jak: Mauro Stemberger w Włoch oraz Milan Roskos ze Słowacji. Nie mogło zabraknąć również światowej sławy bonsaisty pochodzenia kolumbijskiego Germana Arellano, który tak jak Piotr Czerniachowski, kształcił się w Mediolanie u Salvatore Liporaze.

Inną, dobrze znaną Zamkowi, acz pochodzącą z Mrągowa miłośniczką kwiatów, współtworzącą klimat Festiwalu, jest Zofia Wojciechowska, twórczyni zajęć dydaktyczno-terapeutycznych wykorzystujących wpływ przyrody jako formy terapii i inspiracji do działania, szczególnie przychodzącym z pomocą dzieciom i młodzieży specjalnej troski. Podczas trwania Festiwalu, Pani Zofia prowadzi zielone warsztaty ekoflorystyczne i eventy.

Nie można też nie wspomnieć o największym i najnowocześniejszym w Polsce producencie kwiatów ciętych i doniczkowych – firmie rodzinnej JMP Gospodarstwo Ogrodnicze Maria i Jarosław Ptaszek ze Stężycy. Firma ta, dzięki wybudowaniu najnowszego obiektu szklarniowego została pierwszym w Polsce, drugim w Europie i trzecim na świecie producentem anturium na kwiat cięty.

Podczas Festiwalu w Zamku Książ w roku 2012 firma JMP ozdobiła swoimi kwiatami Salon Zielony oraz najpiękniejszą Salę Maksymiliana. Liczni goście mieli również okazję zakupienia storczyków wyhodowanych przez JMP w Sali Wystawowej na I piętrze.

Zamek Książ obok swojej misji kulturalnej i turystycznej, spełnia również funkcję istotnego centrum rozrywkowego. Perła nie tylko Wałbrzycha, ale i Dolnego Śląska staje się coraz bardziej rozpoznawalnym obiektem w Polsce. Nie dziwi więc, że sceneria skąpanego w morzu kwiatów Książa stanowi obecnie jedną z najciekawszych propozycji spędzenia majówki w kraju.

(Zamek Książ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group