Sobota, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 647
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Dolnośląskie szkoły mają talent do niemarnowania

Poniedziałek, 20 stycznia 2014, 13:07
Aktualizacja: 13:09
Autor: red.
Kraj: Dolnośląskie szkoły mają talent do niemarnowania
Fot. użyczone
Szkoła Podstawowa nr 1 w Złotoryi triumfuje w ogólnopolskim konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Uczniowie wywalczyli w głosowaniu internautów szkolną salę kinową. Konkurencja była ogromna – z samego Dolnego Śląska o nagrody walczyło ponad 670 uczniów z 66 placówek edukacyjnych. Łącznie zgłoszono aż 587 filmów, które pokazały niezwykłe talenty młodzieży z polskich szkół. Dodatkowe wyróżnienie zdobyło także Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie.

11. edycja programu Tesco dla Szkół jak zwykle koncentrowała się na ważnym społecznym problemie, przybliżając go najmłodszym poprzez filmową zabawę. Konkurs Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” był pierwszym w kraju tak dużym programem edukacyjnym poświęconym w całości kwestii marnowania żywności. Co roku do kosza trafia aż 1/3 całej światowej produkcji żywności, a sami Polacy marnują rocznie aż 9 milionów ton jedzenia.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie nakręcić 2-minutowy film, namawiający do niemarnowania jedzenia. Dzięki temu mieli okazję przyjrzeć się z bliska zjawisku i przedstawić swoją własną receptę na ten niezwykle istotny problem. – Ponieważ temat jest trudny, zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do tego, żeby nam podpowiedzieli, jak wszyscy możemy marnować mniej żywności, a najlepiej, jak jej nie marnować wcale. – mówi Justyna Janawa z Tesco Polska, jurorka konkursu. Ponad 6 000 uczniów stworzyło 587 konkursowych filmów, które obejrzało ponad 88 000 osób, uczestnicząc tym samym wspólnie w największej lekcji o niemarnowaniu żywności w Polsce.

Na konkurs zgłoszono aż 587 filmów, w których uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty – aktorskie, muzyczne, lingwistyczne, plastyczne i nie tylko. Pokazali także, że potrafią zjednać sobie sympatię lokalnej społeczności i internautów, którzy głosowali na ich prace. Świadczy o tym ponad 1,6 miliona oddanych głosów! To właśnie dzięki nim Szkoła Podstawowa nr 1 w Złotoryi otrzyma szkolną salę kinową. Ich zwycięską pracę można obejrzeć na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/40136

– Wszystkie filmy miały ogromny potencjał. – mówi Maciej Sobieszczański, scenarzysta, reżyser i wykładowca w szkole filmowej Wajda School oraz juror konkursu. – Mnóstwo filmów miało bardzo wysoki poziom, miało pomysły, co jest rzadkością nawet w profesjonalnym kinie. Prace konkursowe łączyły także skutecznie artystyczną przyjemność z pożyteczną nauką zasad niemarnowania żywności. – Wszystkie filmiki świadczyły o tym, że temat niemarnowania został bardzo mocno przybliżony dzieciom, a przez to też całym rodzinom i całemu naszemu społeczeństwu. – podkreśla Marek Borowski, Prezes Federacji Polskich Banków Żywności. – Mamy jeszcze w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia, ale właśnie takie konkursy, które organizuje Tesco, pokazują, że możemy zmieniać świat i to jest właśnie to, co jest piękne i co warto robić.

Ze względu na bardzo wysoki poziom prac konkursowych, fundator konkursu, Tesco Polska, zdecydował się przyznać dodatkowe wyróżnienia zespołom, które nie zmieściły się na podium, a wykazały się szczególnymi talentami. Wyróżnienie to otrzymał zespół „Gim Żarów” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarowie, w powiecie świdnickim. Ich wyróżnioną pracę można obejrzeć na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/87247

Program Tesco dla Szkół wspiera polskie szkolnictwo od 11 lat. Jak dotąd Tesco pomogło ponad 11 tysiącom szkół podstawowych i gimnazjalnych, wyposażając je w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości ponad 13 mln złotych.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Złotoryi i Gimnazjum w Żarowie dołączają do grona wielu aktywnych dolnośląskich placówek, które w przeciągu ostatnich lat triumfowały w konkursie. Tylko w minionych 2 edycjach 4 zespoły z Dolnego Śląska zdobyły cenny sprzęt dydaktyczny dla swoich szkół w Jerzmanowej, Marcinowicach, Szklarskiej Porębie i we Wrocławiu. Nagrodzone filmy tegorocznych zwycięzców można oglądać na stronie: http://www.tescodlaszkol.pl/konkurs-filmowy/zwyciezcy-konkursu

(Biuro prasowe programu Tesco dla Szkół)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group