Środa, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 976
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dolnoślązacy „Zbierali krew dla Polski”

Środa, 20 listopada 2013, 11:22
Aktualizacja: 11:25
Autor: red.
Dolny Śląsk: Dolnoślązacy „Zbierali krew dla Polski”
Fot. użyczone
Ponad 210 litrów krwi oddali mieszkańcy 18 miejscowości z Dolnego Śląska, w których w 2013 r. odbyły się zbiórki krwi w ramach kampanii „Zbieramy krew dla Polski”. Zebrana krew pozwoli na przeprowadzenie ponad 200 zabiegów ratujących życie. Akcja honorowego krwiodawstwa, która zorganizowana została po raz szósty przez Grupę Muszkieterów, zrzeszającą właścicieli supermarketów Intermarché i Bricomarché, oraz Polski Czerwony Krzyż, trwała w tym roku od maja do października.

Tegoroczna edycja kampanii „Zbieramy krew dla Polski”, która odbywała się od maja do połowy października, przeprowadzona została w kilkunastu miastach Dolnego Śląska, w tym w Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowie, Głogowie, Oleśnicy, Oławie, Środzie Śląskiej, Wałbrzychu i Wołowie. Mieszkańcy tych miejscowości mogli oddawać krew w specjalnych ambulansach RCKiK, które pojawiały się na parkingach sklepów Intermarché i Bricomarché. Ponadto w Świdnicy odbyła się akcja edukacyjna, mająca na celu promocję honorowego krwiodawstwa oraz zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia.

- Poprzez realizowaną od sześciu lat, we współpracy z PCK, inicjatywę staramy się propagować w polskim społeczeństwie ideę honorowego krwiodawstwa, promować zdrowy i aktywny tryb życia oraz przede wszystkim przekonywać Polaków, że każdy litr krwi jest na wagę złota. Dzięki kilku tysiącom osób, które przyłączyły się do tegorocznej edycji kampanii, wśród których znaleźli się także mieszkańcy Dolnego Śląska, będziemy mogli po raz kolejny wesprzeć szpitale borykające się z problemem niedoboru krwi, a tym samym pomóc im w ratowaniu ludzkiego życia – podkreśla Eliza Orepiuk-Szymura, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

W całym kraju, w trakcie zbiórek krwi, zebrano blisko 1,5 tys. litrów tego bezcennego daru życia, z czego honorowi krwiodawcy z Dolnego Śląska oddali ponad 210 litrów krwi. We wszystkich akcjach w tym regionie udział wzięły 493 osoby. Najwięcej krwi w województwie dolnośląskim udało się zebrać w Oleśnicy – ponad 40 litrów. Hojni okazali się także mieszkańcy Jelcza-Laskowic, którzy oddali trochę ponad 30 litrów krwi. - Zebrana na Dolnym Śląsku krew stanowi ponad 460 jednostek. Przy mniej skomplikowanych operacjach wykorzystuje się średnio 2-3 jednostki, zatem dzięki kampanii „Zbieramy krew dla Polski” w tym regionie, można przeprowadzić ponad 200 zabiegów – zaznacza ppłk lek. Dariusz Blinowski, Kierownik Zespołu Medycznego w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

MIEJSCOWOŚĆ - ILOŚĆ ODDANEJ KRWI (litry) - LICZBA DAWCÓW
Bielawa 15,9 - 36
Bolesławiec 8,55 - 19
Brzeg Dolny 5,4 - 21
Bystrzyca Kłodzka 13,05 - 29
Dzierżoniów 3,6 - 8
Głogów 7,65 - 17
Kamienna Góra 10,8 - 24
Jelcz-Laskowice 30,15 - 67
Lubań 7,2 - 14
Lwówek Śląski 11,25 - 25
Nowa Ruda 5,85 - 13
Oborniki Śląskie 2,25 - 12
Oleśnica 40,05 - 89
Oława 17,55 - 39
Strzegom 9 - 20
Środa Śląska 6,3 - 15
Wałbrzych 5,4 - 12
Wołów 10,35 - 33

Zebrana na Dolnym Śląsku krew zostanie przekazana Regionalnemu Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu oraz we Wrocławiu.

- Takie akcje jak „Zbieramy krew dla Polski” są nie do przecenienia, gdyż przyczyniają się one do wzrostu świadomości Polaków na temat wagi i potrzeby dzielenia się krwią z osobami, które jej potrzebują. Warto pamiętać, że każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie miał szansę na przeżycie dzięki podarowanej przez kogoś krwi. Dzielmy się zatem tym bezcennym darem i ratujmy ludzkie życie! – zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wszystkie osoby, które oddały krew, uzyskały bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Ponadto zbiórkom krwi na Dolnym Śląsku towarzyszyły, m.in. pokazy pierwszej pomocy, pomiary ciśnienia tętniczego, pokazy strażackie, a także konkursy dla dzieci.

Celem przewodnim kampanii „Zbieramy krew dla Polski” jest podnoszenie świadomości oraz zachęcanie Polaków do honorowego krwiodawstwa. Od początku trwania inicjatywy Grupie Muszkieterów oraz PCK udało się zebrać ponad 9 tys. litrów krwi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group