Środa, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 960
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dolny Śląsk dla "królowej sportu"

Wtorek, 27 listopada 2012, 10:56
Aktualizacja: 10:58
Autor: red.
Dolny Śląsk: Dolny Śląsk dla "królowej sportu"
Fot. rafal-jurkowlaniec.pl
Do końca 2015 roku w naszym województwie powstanie ok. 40 nowoczesnych i bezpiecznych obiektów lekkoatletycznych dla dzieci i młodzieży. Wszystko dzięki programowi „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”, na który zarząd przeznaczy 15 mln zł w ciągu kolejnych 3 lat.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej o szczegółach projektu mówili: marszałek Rafał Jurkowlaniec i trener reprezentacji polskich biegaczy, Józef Lisowski. Zgodnie z założeniem każdy z nowych stadionów będzie się składał z następujących elementów:

- bieżni lekkoatletycznej 4-torowej o obwodzie 200 metrów z nawierzchnią syntetyczną;

- 6-torowej bieżni do sprintu o długości 100m;

- skoczni w dal o wymiarach 2,75 x 10 m z rozbiegiem o długości 40 metrów;

- zagospodarowanej płyty wewnątrz bieżni, na której ma się znajdować boisko do piłki nożnej z trawą naturalną lub boisko wielofunkcyjne;

Szacunkowy koszt budowy takiego obiektu to około 600 tys. zł. Połowę tej kwoty (ale nie więcej niż 300 tys. zł) dofinansuje budżet Województwa Dolnośląskiego. Resztę dopłacą samorządy. Zarząd województwa zdecydował, że co roku przeznaczy na ten cel 5 mln zł. Samorządy będą również mogły zdecydować się na np. dłuższą i szerszą bieżnię i dodatkowe urządzenia lekkoatletyczne: skocznię wzwyż, albo koło do pchnięcia kulą. W takich przypadkach dofinansowanie ze środków Województwa będzie można zwiększyć do 350 tys. zł.

Program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” jest skierowany do gmin i powiatów z naszego województwa. Wstępnie deklarację udziału w programie w 2013 roku zgłosiły już 72 samorządy. Nowe boiska lekkoatletyczne mają być tak lokalizowane, by pod okiem wykwalifikowanych instruktorów mogła z nich korzystać jak największa liczba dzieci i młodzieży. Oznacza to, że preferowana będzie lokalizacja przy szkołach i lokalnych ośrodkach sportu. W pobliżu boisk powinny również znajdować się szatnie i urządzenia sanitarne.

***

Program został objęty patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Swoje poparcie wobec tej inicjatywy wyrazili znani sportowcy i medaliści olimpijscy: Irena Szewińska, Anita Włodarczyk, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski i Szymon Ziółkowski. Założenia programu zostały zaakceptowane przez Komisję Obiektów i Urządzeń PZLA.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group