Piątek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 874
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Dolny Śląsk – piękny z natury

Poniedziałek, 12 sierpnia 2013, 16:11
Aktualizacja: 16:14
Autor: red.
Dolny Śląsk: Dolny Śląsk – piękny z natury
Fot. użyczone
Przed nami ostatnie tygodnie wakacji oraz długi weekend sierpniowy – doskonała okazja do tego, aby spędzić czas z najbliższymi na łonie natury. Z tej okazji marka Żubr przygotowała mapę wyjątkowych miejsc w województwie dolnośląskim, które warto odwiedzić.

Na Dolnym Śląsku nie brakuje wyjątkowych miejsc, w sam raz na weekendową wyprawę. Wrocławski rynek, zamek w Książu, Śnieżka czy Kaplica Czaszek z pewnością zadowolą miłośników interesujących wycieczek.

Turystów przyciąga pełen uroku wrocławski rynek. Średniowieczny plac targowy we Wrocławiu to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce. Z kolei w Sulmierzycach znajduje się jedyny w kraju wolnostojący, zachowany w całości drewniany ratusz. W jego wnętrzu znajduje się muzeum regionalne.

Miłośnicy zamków powinni odwiedzić Książ – zespół rezydencjalny na terenie Księżańskiego Parku Krajobrazowego w Wałbrzychu. Znajduje się tam słynny, trzeci co do wielkości zamek w Polsce, zwany Perłą Dolnego Śląska. Z kolei za najcenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce uchodzi Twierdza Kłodzka – jedne z najlepiej zachowanych XVII-XVIII wiecznych systemów obronnych.

„Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj" – to zdanie uważane za najstarsze zapisane w języku polskim. Było ono częścią Księgi Henrykowskiej, która powstała w opactwie Cystersów w Henrykowie. Warto odwiedzić także świątynię Wang w Karpaczu – kościół ewangelicki, przeniesiony w 1842 r. z norweskiej miejscowości Vang – oraz Kościół Pokoju w Świdnicy, czyli zabytkowy budynek sakralny wybudowany w 1648 r. na mocy porozumień traktatu westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią.

O gęsią skórkę może przyprawić Kaplica Czaszek w miejscowości Czermna, Kudowa Zdrój – jest to barokowa kaplica zbudowana w latach 1776-1804. Ściany i sklepienie jej wnętrza pokrywa ok. 3 tys. ciasno ułożonych czaszek i kości ludzkich, ofiar wojen i epidemii.

Dla miłośników gór niewątpliwą atrakcją jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Jest to również najwyższe wzniesienie Czech.

– Żubr to piwo kojarzące się ze spokojem i nieśpiesznym spędzaniem wolnego czasu. Dlatego chcielibyśmy zachęcić do odkrywania interesujących miejsc w Polsce, których jest bardzo wiele. W samym województwie dolnośląskim nie brakuje atrakcji, które warto zobaczyć np. w długi weekend – powiedział Igor Zajda z zespołu marki Żubr.

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez markę Żubr dowodzą, że Polacy podczas wolnych chwil najchętniej spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, ale w sposób bierny: dwie trzecie z nas w ciepły weekend grilluje, zaś 59% chętnie oddaje się spacerom. Polacy z przyjemnością również organizują pikniki, pracują w ogrodzie czy wędkują. Najchętniej w towarzystwie najbliższych.

(Biuro prasowe Żubr)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group