Sobota, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 1008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Żarów: Dotacja dla środowiska

Czwartek, 13 czerwca 2013, 11:18
Aktualizacja: 11:22
Autor: red.
Gmina Żarów: Dotacja dla środowiska
Fot. UM Żarów
Do żarowskiego Urzędu Miejskiego wpłynęła właśnie umowa pomiędzy gminą Żarów a Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego na dofinansowanie prac remontowych na przepuście w Mrowinach i na rowie pomiędzy Żarowem i Kalnem. Po kilkuletnich staraniach udało się pozyskać środki finansowe, które pozwolą na gruntowną konserwację rowów.

Wykoszenie porostów wraz z wygrabieniem, oczyszczenie terenu, usuwanie namułu oraz remont przepustu w Mrowinach i na rowie pomiędzy Żarowem i Kalnem. Takie zadanie, dzięki dotacji pozyskanej przez gminę Żarów realizować będzie żarowska spółka wodna. Inwestycja ma rozpocząć się już w czerwcu, a wszystkie prace najprawdopodobniej zakończą się pod koniec sierpnia.

- Otrzymane środki finansowe przeznaczone zostaną na całkowity remont przepustu (mostu) w Mrowinach w pobliżu Owczarni i na konserwację rowu na odcinku Żarów-Kalno. Całość realizowanego zadania wynosić będzie trzydzieści tysięcy złotych, z czego połowę piętnaście tysięcy złotych pokryje dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Remontowany przepust w Mrowinach, ze względu na swój wiek, planowany jest do całkowitej przebudowy. Jego remont w tak dużym zakresie zapewni funkcjonalność tego urządzenia dla miejscowej społeczności na następne kilkadziesiąt lat - wyjaśnia Piotr Weiland z Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Żarowska spółka wodna zajmuje się głównie utrzymaniem urządzeń melioracyjnych na gruntach należących do rolników i mieszkańców gminy Żarów. Nierzadko jednak zły stan tych urządzeń staje się przyczyną lokalnych podtopień.

- Praktycznie co roku, dziesięć procent rowów i urządzeń melioracyjnych jest konserwowanych. Cieszę się jednak, że udało się pozyskać środki finansowe, które pozwolą w dużej mierze zrealizować potrzeby wynikające z utrzymania w dobrym stanie urządzeń melioracyjnych - dopowiada przewodniczący spółki wodnej w Żarowie Artur Bernatowicz.

Możliwości pozyskiwania dodatkowych środków finansowych przez spółki wodne jest wiele. - Jedną z takich możliwości jest dotacja z budżetu gminy Żarów, która w tym roku wynosi dwadzieścia tysięcy złotych. Do tego dochodzą również składki mieszkańców oraz dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego. Dodatkowe pieniądze zostały przyznane przy czynnym udziale pracowników żarowskiego Urzędu w zakresie tworzenia wniosków, jak i nadzorze merytorycznym nad realizacją zadań - tłumaczy Artur Bernatowicz.

(Magdalena Pawlik)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group